Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Ceylon FBOPEXSP Golden Tips - čierny čaj

Kód: 1767

Milovníkom skutočných čiernych čajov, takých, ktoré sú chuťovo naozaj mnohovrstevnaté, Ceylon FBOPEXSP Golden Tips úplne učaruje. Je tak akurát sladký, milo pikantný a sviežo kyselkavý. Pochádza z oblasti, v ktorej na čajové plantáže narazíte rovnako často ako na sochy a Budhu. Kandy je skrátka región čaju zasľúbený. A jeho produkcia má medzi čajomilcami skvelé meno.

Veľké balenia:
Malé balenia:
35,05 € /250 g 14,00 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 29. 5. 2024
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Cejlón
Región
Región:
provincia Kandy
Chuť
Chuť:
Kyselkavá, pikantní, Aromatická
Pre deti
Pre deti:
od 16 rokov
Zber
Zber:
Posledný zber
Nadm.výška
Nadm.výška:
600-1200 m

Zloženie

Čierny čaj Ceylon FBOPEXSP Golden Tips 100%

Nálev a chuť čaju

Ceylon FBOPEXSP Golden Tips poskytuje po zaliatí horúcou vodou nálev nádherne temný a príjemne aromatický. Patrí k tým, ktoré budete chcieť degustovať znova a znova, pretože v jeho chuti objavíte vždy niečo interesantné. Na prvé ochutnanie pocítite sladkastosť a pikantnosť, vzadu na poschodí sa rozleje ľahká kyselkavosť. Ďalšie nálevy budú jemnejšie, možno trochu ovocné.

Pôvod čaju

Prvé čajovníky boli na Srí Lanke vysadené práve v regióne Kandy. Je teda zrejmé, že miestni ľudia k nim majú hlboký vzťah a považujú ich za súčasť svojej kultúry. Stalo sa tak v roku 1867, po „veľkej kávovej katastrofe“, počas ktorej postihla plantáže kávovníkov hubová choroba. Ich miesto zaujala nová plodina - čajovník čínsky (Camellia sinensis).

Skoršie sídlo sinhálskych kráľov prístupné iba cez horské priesmyky sa stalo doslova hlavným mestom srílanského čaju. Čajovníky pokrývajú kopce s nadmorskou výškou medzi 650 a 1 300 metrami, klíma je vlhká a ovplyvnená juhozápadnými monzúnovými vetrami. Priemerné ročné teploty sa pohybujú okolo 18 ⁰C, za suchšiu časť roka je považované obdobie od januára do apríla. Medzi májom a júlom a od októbra do decembra prichádzajú časté monzúny. Pokiaľ vás zaujíma niečo viac o čajoch Srí Lanky, prečítajte si náš článok v Magazíne.

V regióne Kandy žnú čaj od januára do apríla, kedy sú dni jasné a chladné. Na plantáže vyrážajú najčastejšie ženy. Denne môžu zožať až 20 kilogramov čajových lístkov, ktoré hneď po našklbaní prevážajú robotníci do spracovateľských závodov. Tam sa necháva čaj zavädnúť, potom je buď ručne, alebo strojovo zvinovaný a valcovaný. Vďaka tomu sa v listoch uvoľní bunková šťava a rozbehne sa proces fermentácie. Na takzvané riadené kvasenie musí dohliadať skúsená osoba. Sleduje teplotu čaju, farbu, vôňu aj vlhkosť. Určiť správny okamih na ukončenie fermentácie vyžaduje veľkú dávku praxe. Na tejto fáze totiž najviac záleží, ako bude čaj chutiť, voňať aj vyzerať. Nakoniec musia byť lístky usušené, vytriedené, zvážené a zabalené.

Ešte krátko rozoberme názov čaju. Golden Tips odkazuje na zlatisté púčiky, z ktorých je vyrobený a vďaka ktorým má jemnú chuť. Skratka FBOPEXSP opisuje Fine Broken Orange Pekoe Extra Special, čo znamená, že ide o čaj mimoriadnej kvality.

Účinky čaje

Čierny čaj
Účinky čierneho čaja

Ukážka balenia čaju

Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.

Príprava čaju

Teplota 100 °C Doba prípravy 2-3 minúty Množstvo 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl

Návod na prípravu

  1. Čierny čaj zalejte vodou s teplotou 100 °C v pomere 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl.
  2. Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
  3. Doba vylúhovania 2-3 minúty (prikrytá šálka), potom preceďte.
Chuť a tóny:
Intenzita
Trpkosť
Množstvo teínu
Kvalita
Opakované zaliatie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Uvarte si tibetský čaj Uvarte si tibetský čaj
19. 6. 2016 2 minúty čítanie

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


GOLDEN TIPPY ASSAM FTGOP 1 MOKALBARI - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

GOLDEN TIPPY ASSAM FTGOP 1 MOKALBARI - čierny čaj

V čajových záhradách Assamu funguje zvláštne časové pásmo. Zaviedli ho v dobách britskej kolonizácie, aby miestni roľníci nezabúdali na predčasné svitanie a boli pripravení skoro ráno vyraziť za prácou. Tea Garden Time alebo Bagantime je posunutý o hodinu dopredu. Skúste si na kvalitný čierny čaj tiež ušetriť hodinku. Assam z Mokalbari je úplnou špičkou. Vašu pozornosť si rozhodne zaslúži. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
27,80 € /250 g 11,10 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 29. 5. 2024

DARJEELING TGFOP1 SILVERHILL - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

DARJEELING TGFOP1 SILVERHILL - čierny čaj

Keď sme sa dozvedeli o vynikajúcich vlastnostiach tohto Darjeelingu, museli sme ho ochutnať. A pretože je skvelý a úplne unikátny, nakúpili sme ho dosť aj pre vás. Keď dôjde, okamžite vyrážame k nášmu indickému dodávateľovi pre čerstvú várku. Silverhill predstavuje kvalitnú triedu prvého jarného zberu s mliečnou oblasťou a štipkou povznášajúcej pikantnosti. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
20,00 € /250 g 8,00 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 29. 5. 2024

CEYLON  HIGH GROWN OP - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

CEYLON HIGH GROWN OP - čierny čaj

Výborná kvalita za super cenu - to je cejlónsky čierny čaj, ktorý sme objavili na našich cestách po najlepších čajových záhradách sveta. Rastie vysoko nad morom, zbiera sa ručne a charakterizuje ho nezameniteľná vôňa a decentná sladkosť. Príťažlivo elegantný Ceylon High Grow OP sa môže smelo zaradiť aj do vašich Top 10 čiernych čajov. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
14,95 € /250 g 6,00 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 29. 5. 2024
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »