Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Ceylon FBOPEXSP Golden Tips - čierny čaj

Kód: 1767

Milovníkom skutočných čiernych čajov, takých, ktoré sú chuťovo naozaj mnohovrstevnaté, Ceylon FBOPEXSP Golden Tips úplne učaruje. Je tak akurát sladký, milo pikantný a sviežo kyselkavý. Pochádza z oblasti, v ktorej na čajové plantáže narazíte rovnako často ako na sochy a Budhu. Kandy je skrátka región čaju zasľúbený. A jeho produkcia má medzi čajomilcami skvelé meno.

Veľké balenia:
Malé balenia:
35,05 € /250 g 14,00 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 12. 12. 2023
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Cejlón
Región
Región:
provincia Kandy
Chuť
Chuť:
Kyselkavá, pikantní, Aromatická
Pre deti
Pre deti:
od 16 rokov
Zber
Zber:
Posledný zber
Nadm.výška
Nadm.výška:
600-1200 m

Zloženie

100%

Nálev a chuť čaju

Ceylon FBOPEXSP Golden Tips poskytuje po zaliatí horúcou vodou nálev nádherne temný a príjemne aromatický. Patrí k tým, ktoré budete chcieť degustovať znova a znova, pretože v jeho chuti objavíte vždy niečo interesantné. Na prvé ochutnanie pocítite sladkastosť a pikantnosť, vzadu na poschodí sa rozleje ľahká kyselkavosť. Ďalšie nálevy budú jemnejšie, možno trochu ovocné.

Pôvod čaju

Prvé čajovníky boli na Srí Lanke vysadené práve v regióne Kandy. Je teda zrejmé, že miestni ľudia k nim majú hlboký vzťah a považujú ich za súčasť svojej kultúry. Stalo sa tak v roku 1867, po „veľkej kávovej katastrofe“, počas ktorej postihla plantáže kávovníkov hubová choroba. Ich miesto zaujala nová plodina - čajovník čínsky (Camellia sinensis).

Skoršie sídlo sinhálskych kráľov prístupné iba cez horské priesmyky sa stalo doslova hlavným mestom srílanského čaju. Čajovníky pokrývajú kopce s nadmorskou výškou medzi 650 a 1 300 metrami, klíma je vlhká a ovplyvnená juhozápadnými monzúnovými vetrami. Priemerné ročné teploty sa pohybujú okolo 18 ⁰C, za suchšiu časť roka je považované obdobie od januára do apríla. Medzi májom a júlom a od októbra do decembra prichádzajú časté monzúny. Pokiaľ vás zaujíma niečo viac o čajoch Srí Lanky, prečítajte si náš článok v Magazíne.

V regióne Kandy žnú čaj od januára do apríla, kedy sú dni jasné a chladné. Na plantáže vyrážajú najčastejšie ženy. Denne môžu zožať až 20 kilogramov čajových lístkov, ktoré hneď po našklbaní prevážajú robotníci do spracovateľských závodov. Tam sa necháva čaj zavädnúť, potom je buď ručne, alebo strojovo zvinovaný a valcovaný. Vďaka tomu sa v listoch uvoľní bunková šťava a rozbehne sa proces fermentácie. Na takzvané riadené kvasenie musí dohliadať skúsená osoba. Sleduje teplotu čaju, farbu, vôňu aj vlhkosť. Určiť správny okamih na ukončenie fermentácie vyžaduje veľkú dávku praxe. Na tejto fáze totiž najviac záleží, ako bude čaj chutiť, voňať aj vyzerať. Nakoniec musia byť lístky usušené, vytriedené, zvážené a zabalené.

Ešte krátko rozoberme názov čaju. Golden Tips odkazuje na zlatisté púčiky, z ktorých je vyrobený a vďaka ktorým má jemnú chuť. Skratka FBOPEXSP opisuje Fine Broken Orange Pekoe Extra Special, čo znamená, že ide o čaj mimoriadnej kvality.

Účinky čaje

Čierny čaj
Účinky čierneho čaja

Ukážka balenia čaju

Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.

Príprava čaju

Teplota 100 °C Doba prípravy 2-3 minúty Množstvo 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl

Návod na prípravu

  1. Čierny čaj zalejte vodou s teplotou 100 °C v pomere 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl.
  2. Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
  3. Doba vylúhovania 2-3 minúty (prikrytá šálka), potom preceďte.
Chuť a tóny:
Intenzita
Trpkosť
Množstvo teínu
Kvalita
Opakované zaliatie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Uvarte si tibetský čaj Uvarte si tibetský čaj
19. 6. 2016 2 minúty čítanie

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


ASSAM TGFOP 1 - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ASSAM TGFOP 1 - čierny čaj

Vodu na čaj nevarte zbytočne dlho. Čajové lístky nasypte do predhriatej kanvice a zalejte. Lúhujte tri minúty a môžete jantárový nápoj rozlievať do šálok. Podávajte ho priateľom okolo stolíka, rozprávajte sa, spomínajte, plánujte. Presne pre takéto chvíle sa narodil čierny čaj z Assamu. Bol stvorený, aby vnášal harmóniu a pohodu tam, kde si ju vedia užiť. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
15,55 € /250 g 6,20 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 12. 12. 2023

GOLDEN TIPPY ASSAM FTGOP 1 MOKALBARI - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

GOLDEN TIPPY ASSAM FTGOP 1 MOKALBARI - čierny čaj

V čajových záhradách Assamu funguje zvláštne časové pásmo. Zaviedli ho v dobách britskej kolonizácie, aby miestni roľníci nezabúdali na predčasné svitanie a boli pripravení skoro ráno vyraziť za prácou. Tea Garden Time alebo Bagantime je posunutý o hodinu dopredu. Skúste si na kvalitný čierny čaj tiež ušetriť hodinku. Assam z Mokalbari je úplnou špičkou. Vašu pozornosť si rozhodne zaslúži. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
27,80 € /250 g 11,10 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 12. 12. 2023

CHINA KEEMUN CONGU - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

CHINA KEEMUN CONGU - čierny čaj

Len samé superlatíva! Čínska špička medzi čiernymi čajmi má bohatú, v závere ovocnú chuť s ľahkým dotykom dymu. China Keemun Congu poslúži pre ranný rýchly štart aj prekonanie popoludňajšej únavy. Obsahuje dosť kofeínu na to, aby z vašich dní urobil radostnú jazdu plnú výbušnej energie. Aj preto sa pridáva do prominentných zmesí klasických anglických čiernych čajov. A tá vôňa, tá je proste luxusná! Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
19,75 € /250 g 7,90 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 12. 12. 2023
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »