

MANAYUPA (Desmodium molliculum) - bylina
"Jej vlastnosti sú nespočetné" - tak sa dá preložiť pôvodný indiánsky názov rastliny, ktorá je populárna najmä u ľudí túžiacich po očiste a detoxikácii. Plazivú, krovitú trvalku rastúcu prevažne v Andách považovali Inkovia za kultovú. Užívali ju len pri zriedkavých príležitostiach, akými boli tradičné obrady. Je skvelé, že Manayupa sa dostáva až do našich konvičiek. Môže nám byť prospešná pri mnohých ťažkostiach.
Zloženie
Manayupa 100%Nálev a chuť čaju
Nálev Manayaupy má tmavo žltú farbu a nevýraznú, dobre prijímanú chuť. Čaj možno získať varením byliny, Manayupu je možné pripraviť tiež macerovaním v alkohole.
Pôvod čaju
Ak sa zameriame na botanickú stránku, zistíme, že Manayupa (Desmodium molliculum) je rastlina druhu rodu Fabaceae, teda bôbovité, bola popísaná a v roku 1825 publikovaná v diele Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis a jej meno pochádza z gréčtiny, kde "desmos" značí "odkaz" alebo "spojenie". Ide o vytrvalú bylinu dosahujúcu výšky asi 45 centimetrov, s oválnymi lístkami a plodmi pokrytými chĺpkami. Manayupa kvitne modrofialovo, rastie v horských oblastiach Ánd, v nadmorskej výške nad 2 000 metrov.
Ak nás bude zaujímať kultúrna stránka, potom je dobré vedieť, že Manayupa požívala medzi peruánskymi indiánmi vysokej úcty. Od čias Inkov až dodnes je stálicou juhoamerickej fytoterapie, ide o jednu z najvyužívanejších tamojších liečiviek. Nie náhodou má v jazyku quecha meno "jej vlastnosti sú nespočetné", teda "runa mana yupana". Nájsť ju možno tiež ako Pega Pega, Amor Seco, Carrapicho alebo Dipinda Dimukuyi. Je pozoruhodné, že rôzne indiánske kmene uplatňovali bylinu pri rôznych ťažkostiach. Napríklad kmeň z povodia Rio Pastaza v Ekvádore ju využíval k podpore laktácie, nikaragujskí domorodci kmeňa Garifuna po nej siahali v prípade hnačiek a venerických chorôb, v amazonských dažďových lesoch má povesť zaháňača nervových ťažkostí a vaginálnych infekcií. Etnobotanický prieskum uvádza niekoľko tisíc prípadov použitia Manayupy ako antikoncepcie. Iné kmene na ňu spoliehajú ako na prostriedok privolávajúci partnerskú lásku.
Manayupa je samozrejme v strede záujmu mnohých vedeckých tímov. Štúdie v byline odhalili prítomnosť fenolov, flavonoidov, steroidov, saponínov, kumarínov a ďalších látok vrátane vitamínov E a K. Táto bylina sa často používa na miešanie detoxikačných zmesí, napríklad s Vilcacorou čiže mačacím pazúrom. Kúra by nemala presiahnuť 3 týždne, po ktorých nasleduje týždenná prestávka. Manayupa nevykazuje žiadne vedľajšie účinky, pozor by si mali dať len ľudia s nízkym tlakom.
Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
|
|
|
Návod na prípravu
1. Zalejte 1 lyžicu Manayupy asi 700 ml studenej vody a nechajte 5 minút lúhovať.
2. Priveďte do varu a varte na miernom ohni 5 minút.
3. Po scedení popíjajte 1 pohárik 3krát denne.




















Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru
Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:

VILCACORA - bylina (Uňa de gato, Mačací pazúr, Uncaria)

GUANABANA - bylina (Graviola, Anona)
