CHAGA SIBÍRSKA BIO huba (Inonotus obliquus) prášok
Hovorte jej čaga, ryšavec alebo podivný choroš. Pridajte ju do vody, kávy, džúsu alebo teplej čokolády. A verte, že jej sila mnohých zmôže. Ako inak, než unikátnymi účinkami by k svojej popularite prišla. Chaga sibírska patrí k prírodným pokladom využívaným ľudovými liečiteľmi od čias Mezopotámie po súčasnosť. Jej konzumáciou možno pozitívne ovplyvniť imunitu, srdce a cievy, trávenie. Na Sibíri ju používajú šamani, v Japonsku sa uplatňuje pri náboženských obradoch.
Zloženie
Chaga BIO 100%Nálev a chuť huby
Prášok sýto hnedej farby chutí horko a sladkasto zároveň. Pretože ide o namletú špongiu, vo vode sa nerozpúšťa. Môžete ju pridať do pokrmov aj nápojov, alebo z nej uvariť nápoj podobný čaju.
Pôvod huby
Najprv niečo málo z taxonómie. Chaga sibírska je ľudové pomenovanie pre rezavec šikmý (Inonotus obliquus). V ríši húb je radená do oddelenia stopkovýtrusné (to znamená, že plodnice obsahujú výtrusorodé rúško - na rozdiel od vreckatých rozmnožujúcich sa pomocou kyjovitých útvarov nazývaných vrecka). Mimo to patrí rezavec šikmý medzi huby rúškaté, rovnako ako napríklad pýchavka, líšky, Kotrč, hlivy, hríby a choroša. Viac asi vedieť nepotrebujeme. Skrátka ide o hubu parazitujúcu na listnatých stromoch, najčastejšie brezách, bukoch, topoľoch, duboch či jelšiach. A kto na ňu v hlbokých lesoch narazí, zrejme jej krásou očarený nebude.
O estetiku ale vôbec nejde. Plodnice tmavej až čiernej farby vytvárajú na kmeňoch stromov nie práve vzhľadné útvary. Možno naraziť na plodnice dokonalé, jednoročné, prerastajúce kmeň stromu tak, že zaberajú až polovicu jeho obvodu. Naproti tomu nedokonalé plodnice rezavca šikmého mávajú len 10-35 centimetrov, majú nepravidelný pologuľovitý tvar a šedú farbu neskôr prechádzajúcu v hrdzavo hnedú. Dožívajú sa až 20 rokov. Akonáhle Chaga sibírska strom napadne, spôsobí jeho pomalú deštrukciu.
Chaga sibírska je doma v lesoch Ruska, severnej časti Európy a tiež v Severnej Amerike a Ázii. Teda tam, kde celoročne panujú nízke teploty. Práve v týchto oblastiach si získala veľkú obľubu pri potieraní rady zdravotných neduhov. Správy o jej používaní pochádzajú už z doby Mezopotámie a Egypta, s obľubou ju užívajú ľudia v Číne aj Japonsku. V Rusku sa uplatňovala pri šamanských ceremóniách. Údajne sa do jej starostlivosti zveril sibírsky liečiteľ a mystik Rasputin, objavila sa v diele Rakovina ruského spisovateľa a držiteľa Nobelovej ceny Solženicyna.
Na použitie je potrebné špongiu nasekať na drobné kúsky a veľmi pomaly usušiť. Prečo toľko starostlivosti? Pretože je plná zdraviu prospešných zlúčenín. Menujme betulín a kyselinu betulínovú so schopnosťou potierať najrôznejšie infekcie a vybrané civilizačné choroby. Za zmienku stoja tiež β-glukány ako silné imunostimulanty. Melanín pôsobí ako antioxidant, terpény a steroidy môžu prospieť pri nádorových ochoreniach. V malej miere obsahuje Chaga sibírska tiež vitamíny skupín D a B, vápnik, zinok, horčík, železo a ďalšie minerálne látky.
Dodajme, že plodnice tohto rezavca šikmého vyrástli v lesoch Fínska, v čisto prírodných podmienkach neovplyvnených ľudskou činnosťou. Preto v nich nie sú prítomné žiadne zdraviu škodlivé látky alebo ich rezíduá.
Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
70-80 °C | 1 čajová lyžička na 2,5 dl |
Návod na prípravu
- Prášok z huby Chaga je možné používať prakticky akokoľvek.
- Môžete ho pridať do vody, kávy, mlieka, teplej čokolády, džúsu alebo smoothie.
- V prípade prípravy čaju sa odporúča zaliať 1 čajovú lyžičku 250 ml horúcej vody.
- Odporúčaná denná dávka 1 čajová lyžička 2x denne, optimálne 20 minút pred jedlom.
- Chaga sa odporúča popíjať max. 8 týždňov
8. 2.