Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOČo je klitorie? Modrý čaj, o ktorom sa hovorí

18. 4. 2019 3 minúty čítanie
Rod, ktorého názov odporuje dobrému vkusu. Tak začiatkom 19. storočia počastovali niektorí botanici skupinu bylín, kríkov a lián s nápadnými kvetmi. Klitoria skutočne vzbudzuje pozornosť. Nielen tvarom oných kvetov, ale aj schopnosťou meniť farbu nápojov a zaujímavými liečivými účinkami.

Veď sa volá ako...!

Pokiaľ ide o latinské pomenovanie celého rodu, vzniklo pravdepodobne odvodením od prvého popísaného druhu Flos clitoridis ternatensibus. Postaral sa o neho už v roku 1678 nemecký botanik Georg Eberhard Rumphius, zamestnanec holandskej východnej indickej spoločnosti.

Dlho sa nič nedialo. V roku 1807 však napadol podobnosť druhového mena rastliny so slovom klitoris botanik James Edward Smith, neskôr sa pridal Amos Eaton, ostrú kritiku zožal názov tiež u Michela Étienne Descourtilz. Posledne uvedení páni boli tak rozhorčení, že presadzovali premenovanie na Vexillaria (Eaton) alebo Nauchea (Descourlitz). Avšak, nepodarilo sa.

A tak zatiaľ čo vedci zvádzali neľútostné bitky na nomenklatúrnom poli, žila si klitoria vlastným životom. Ľudová tvorivosť si s ňou dokázala poradiť. Vznikli pomenovania ako zvonkové víno, motýlí hrachový kvet, krídla ázijskej holubice. Botanici nakoniec sklapli podpätky a začali používať meno Clitoria ternatea, teda klitoria "trojitá". Aby bol výklad kompletný, dodajme, že slovo ternatea zrejme vychádza z indonézskeho ostrova Ternate.

Kvety farby neba

Klitoria ternatská je popínavá rastlina, s pôvodným stanovišťom najskôr v Afrike. Rozšírila sa však do trópov takmer celého sveta, takže na ňu možno naraziť v Thajsku, Vietname, Indonézii, Malajzii, Austrálii aj Amerike. Na mnohých miestach sa pestuje ako okrasná, niekedy tiež kvôli schopnosti zlepšovať kvalitu pôdy (vďaka rhizóbnym baktériám ju obohacuje o dusík). Častejšie je však vysádzaná na účely zberu kvetov, listov aj koreňov.

Ako si klitoriu predstaviť? Ako lianu dorastajúcu do dĺžky až 6 metrov, s eliptickými listami a sýto modrofialovými kvetmi. Tie bývajú veľké 3-4 centimetre, sú zložené z veľkého korunného plátku so žltou škvrnou uprostred. V hornej tretine plátok akoby objíma dva menšie, zvlnené korunné plátky. Plody klitorie sú 5-12 centimetrov dlhé ploché struky obsahujúce 6-10 semien.

Kúzlenie bez hraníc

Ku konzumácii či príprave pokrmov a nápojov možno využiť ako korene, tak listy a struky. Najviac však rastlinu preslávili kvety. Vďaka vysokému obsahu flavonoidov (antokyanov) sa používajú ako farbivo a široké uplatnenie nachádzajú v mnohých národných kuchyniach. V Malajzii pomocou extraktu vyrábajú lepivú ryžu nazývanú kerabu. V Barme kvety obaľujú v cestíčku a smažia, v Thajsku varia modrý sirup známy ako nam dok anchan. V Austrálii môžete kúpiť Ink Gin, ktorého jasne modrá farba je spôsobená infúziou kvetov.

V Európe sa ručne zbierané a starostlivo sušené kvety uplatňujú zväčša pri príprave takzvaného Modrého čaju. A dajú sa s ním podnikať čarovné kúsky. Po zaliatí horúcou vodou (5 kvetov, 200 ml vody, 5-7 minút lúhovania) je nebesky modrý až tyrkysový, ale akonáhle zmeníte kyslosť nápoja, získate úplne nový farebný odtieň. Skúste kvapnúť do modrého čaju citrón, a máte čaj tmavo fialový.

Modrý čaj pre mozog aj plodnosť

Kvety klitorie ternatskej, teda Modrého čaju, radí Ajurvéda medzi základnú štvoricu stimulantov nervovej sústavy. Starý liečebný systém ich považuje za kognitívne zosilňovače, takzvané Shanka Pushi. A to zďaleka nie je všetko, čo Modrý čaj dokáže!

Vďaka obsahu triterpenoidov, flavónových glykozidov, antokyanov, steroidov a ďalších látok vykazuje Modrý čaj nootropické, antistresové, anxiolytický, antidepresívne, antikonvulzívne a sedatívne vlastnosti. Pomáha teda mozgu riadiť prirodzenou cestou mentálne a telesné funkcie, odstraňuje úzkosť, napätie a trému, pôsobí ako stabilizátor nálady, predchádza epileptickým záchvatom, upokojuje a uvoľňuje. Zároveň sa uplatňuje pri liečbe nespavosti a chronickej únave.

Blahodarné účinky vykazuje Modrý čaj tiež v prípadoch chronickej bronchitídy, kašľa aj prechladnutia, pozitívne pôsobí na vylučovací (čoby diuretikum) a tráviaci systém. Indická medicína ho odporúča napríklad pri prekyslení tráviaceho traktu či zápche. Disponuje hemostatickými vlastnosťami. Môže byť použitý na zastavenie krvácania, je dobrým prostriedkom pre čistenie krvi alebo detoxikáciu.

Za pozornosť stoja protizápalové účinky, schopnosť spomaliť prirodzené starnutie buniek a okrem iného dodať vitalitu tiež pokožke a vlasom. S úspechom možno kvety klitorie využiť pri akné, skôr sa uplatňovali aj na liečbu kiahní. Ľudia trpiaci artritídou ocenia miernenie bolestivosti kĺbov.

Niektoré štúdie opisujú potenciál Modrého čaju v prevencii a liečbe pečene. Vďaka schopnosti inhibovať príjem glukózy zo stravy sa zároveň javí ako výhodný pre diabetikov. V neposlednom rade sa traduje, že klitoria podporuje ženskú aj mužskú plodnosť (zvyšuje mobilitu spermií) aj potenciu, ženám upravuje menštruačný cyklus. S ohľadom na vzhľad a pomenovanie modrých kvietkov by sa ani nebolo čomu čudovať.

Vybrané zdroje:

  1. https://examine.com/supplements/clitoria-ternatea/
  2. KHARE, C.P. Indian Medicinal Plants. New Delhi: Springer, 2007. ISBN 978-0-387-70637-5
  3. https://www.medicinalplantsanduses.com/clitoria-ternatea-medicinal-uses-images
  4. https://en.wikipedia.org/wiki/Clitoria_ternatea
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »