

REBRÍČEK KVET- bylina
Ako vyzerá, iste viete. Je vám ale známe, v čom pomáha? Odvar z bielych alebo ružovkastých kvetov rebríčka prospieva zvonka aj vnútorne. Hojí, posilňuje, uvoľňuje, čistí. Nie je náhodou, že ide o jednu z najpoužívanejších byliniek. Stavil na ňu aj bájny Achilles. Práve preto má rebríček latinský názov Achillea.
Zloženie
Rebríček obyčajný 100%,Nálev a chuť byliny
Odvar z rebríčka má svetlú farbu a zvieravú horkastú chuť.
Pôvod byliny
Nenápadná bylina, ktorú ľahko miniete pohľadom alebo horšie, budete ju považovať za burinu. A pritom sa na ňu už odpradávna spieva len samá chvála. Jej drobné päťlisté kvety tvoria krásnu bohatú korunu najčastejšie bielej, ružovej či červenkastej farby. V rozpuku ich nájdete v období od mája do augusta a vôňou Vám potom môžu pripomenúť chryzantémy. Prirodzeným prostredím pre rebríček je pôvodne severná pologuľa od Ameriky cez Európu až po Áziu. Postupne sa ale rozšíril aj do zvyšných oblastí a prispôsobil sa rozličným miestam. Nájdete ho tak nielen na lúkach a v lesoch, ale aj na horách, okolo pobrežia či dokonca v púšti.
Slovenský názov rebríček vychádza zo slova rebrík. Rastlina, ktorá dorastá až 80 cm, svojou štíhlou stonkou so striedavo rastúcimi lístkami pripomína starú podobu rebríka s jedným nosníkom a stupienkami po stranách. Väčšina názvov sa ale odkazuje na jeho schopnosti zastavovať krvácanie.
Či už sa jedná o spomínaný latinský názov podľa bájneho Achilla a rany bojovníkov utŕžené v Trójske vojne alebo o zranenie remeselníkov (anglicky sa rebríčku okrem iného hovorí Truhlárová tráva). Môžete naraziť aj na ľudové pomenovanie korenie chudoby. Pre pikantnú, spočiatku sladkastú chuť s ľahko nahorklým koncom, sa jeho listy pridávali do pokrmov už od 17. storočia. V kombinácii s vresnou a limonkou sa z neho varilo napríklad pivo. Z kvetov sa potom pripravoval veľmi obľúbený čaj. Nálev možno tiež pridať do kúpeľa, kde prospeje Vašej pleti a osvieži myseľ. Ak Vám rastie rebríček na záhrade, môžete byť právom pyšní - máte kvalitnú pôdu bez škodlivín. Aj zástupcovia vtáčej ríše využívajú radi túto bylinu pre stavbu svojich hniezd. Funguje totiž ako ochrana pred parazitmi a ďalšími škodcami.
Rebríček sa nesmie užívať dlhodobo, pri užití väčších dávok, ako sú odporúčané, môže spôsobiť bolesti hlavy a nervové poruchy. Rebríček nie je vhodný pre malé deti, dojčiace a tehotné ženy.Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
|
|
|
Návod na prípravu
- Bylinu zalejte vriacou vodou 100 °C v pomere 1 čajová lyžička na 250 ml.
- Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
- Doba lúhovania 15 minút (prikrytá šálka), potom preceďte.
- Odporúčajú sa 2 šálky denne.




















Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru
Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:

Žihľava listy - bylina

NECHTÍK LEKÁRSKY KVET (bez kalichu) (Calendula officinalis) - bylina
