Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOČajopis alebo voňavé cesty… po srí lanke

11. 7. 2019 3 minúty čítanie
Tretím cieľom našich potuliek čajovým svetom je tropický ostrov patriaci pôvodne káve. Ako sa stalo, že Srí Lanka, Cejlón alebo Šrí Lanka (podľa ľubovôle) presedlala z kávovníkov na čajovníky a čím vzdala tamojšiemu čaju poctu kráľovná Alžbeta II., Sa dočítate práve tu.

Keď sa z pohromy stane príležitosť

Čo by bolo, keby v roku 1869 nezachvátila plantáže cejlónskych kávovníkov epidémia oranžovej plesne? Stala by sa krajina kávovou veľmocou a jej produkcia by ju zaradila medzi top svetových exportérov? Ktovie. Konštatovať ale môžeme, že príslovie Všetko zlé je na niečo dobré, sa v tomto prípade naplnilo bezozbytku. Katastrofa, ktorá vtedy počas pár rokov zdecimovala miestny kávový priemysel, sa stala príležitosťou k novému začiatku.

Kávovníky sa na Cejlóne pestovali od roku 1825. Semená a rastlinky zasielala roľníkom Kráľovská botanická záhrada založená v okrese Kandy. Káva sa stala doslova "lukratívnym šialenstvom". Na jej pestovanie sa vrhlo značné množstvo poľnohospodárov. Je teda jasné, že keď plantáže vyhubila hubová choroba, znamenalo to tragédiu pre celé rodiny. Plantážnici opúšťali ostrov, robotníci prišli o prácu.

Našťastie tu bol čaj

Cejlón bol do "veľkej kávovej katastrofy" síce považovaný za veľmoc červených čerešní, avšak čaj mu nebol tak úplne neznámy. Od roku 1824 pestovali vedci kríky čajovníkov dovezených z Číny v spomínanej Kráľovskej botanickej záhrade, vysadili ich tiež v oblasti Peradeniya, zvažovali aj ich komerčné rozšírenie.

A ich chvíľa prišla. Chopil sa toho 32-ročný James Taylor, pôvodne pomocný správca na kávových plantážach, ktorý na Cejlóne žil od svojich 16 rokov. Na pokyn zamestnávateľov zasadil v oblasti Loolecondra 19 akrov komerčných čajových plantáží. Stalo sa tak v roku 1867. O 5 rokov neskôr predal prvé čaje vyrobené v jednoduchej manufaktúre, rok nato putovala historicky prvá zásielka cejlónskeho čaju do Londýna.

Krok za krokom k najvyššej kvalite

V knihe Michala Thoma 77 čajov pre laikov aj labužníkov možno nájsť popis Taylorovej manufaktúry, ako ho zaznamenal jeho sused, plantážnik Harding: "Továreň bola umiestnená v nízkom bungalove. Listy sa ručne svinovaly na stoloch rozostavaných na verande. Proces sušenia prebiehal tak, že sa roztvoril oheň v ohnisku Culo alebo v hlinenej peci, kde sa kúrilo dreveným uhlím, a čajové lístky sa sušili na drôtených podnosoch. Výsledkom bol jemný, lahodný čaj, ktorý sme tu kupovali za cenu 150 rupií za libru. "

Fúzač zo Škótska zasvätil čaju celý svoj život. Novú plodinu pomáhal vysádzať na rade miest Cejlónu, roľníkov zoznamoval s pestovaním, žatvou aj výrobou čaju. Radil, ukazoval, pomáhal. Práve jemu sú za rozšírenie čajovníkov na ostrove pripisované najvyššej zásluhy. Keď prišla kávová pohroma, rástli čajovníky na necelých 100 hektároch a ich výnos nepokryl ani potrebu bielych plantážnikov. Po 15 rokoch rástol čaj na 31 tisícoch hektároch, začiatkom 20. storočia pokrývali čajovníky úctyhodných 150 tisíc hektárov pôdy. A väčšina úrody išla na export.

Tam, kde sa zelená čaj

Cejlonský čaj

Kto niekedy na Srí Lanku zavítal, nemohol čajové plantáže minúť. Cejlón, teda oficiálne Srílanská demokratická socialistická republika, je štvrtým najväčším svetovým producentom čaju. Plantáže pokrývajú približne 4 percentá jeho plochy a priamo alebo nepriamo zamestnávajú viac ako milión obyvateľov.

Veľkú časť zamestnancov tvoria mladé ženy a dievčatá od 12 rokov, ktoré obvykle nasledujú svojej matky, babičky a sestry. Denne každá nazbiera asi 20 kíl čajových lístkov. Kde čaj najčastejšie žnú?

  • Nuwara Eliya – najvyššia oblasť, najlepší čaj. Plantáže sa rozkladajú vo výške 1902 metrov nad morom. Chladné podnebie a vietor roznášajúci po kraji vôňu eukalyptu a divokej mäty dávajú vzniknúť čaju, ktorý znalci radia medzi najlepšie na svete.
  • Dimbula – jedna z prvých oblastí, kde bol čaj na Srí Lanke vysadený. Leží v západnej časti hôr v strede krajiny, nadmorská výška sa pohybuje medzi 1067 a 1524 metrami. Určujúcimi faktormi pre pestovanie čajovníkov sú juhozápadné monzúnové dažde a chladné počasie v období od januára do marca. Tamojší čaj žne zaslúžené ovácie.
  • Kandy – pôvodná lokalita pestovania čajovníkov v krajine. Kandy nájdeme v blízkosti starobylého hlavného mesta, plantáže sú vysadené vo výške 610-1219 metrov. Čaj vyniká citrusovou, ľahko korenistou chuťou a patrí k špičkovým produktom Cejlónu.
  • Galle – oblasť ležiaca na juhu krajiny dodáva čaje silnejšie.
  • Uva – oblasť východne od Dimbuly s radom podokresov. Produkuje čaje s pomerne výraznou chuťou používané často v zmesiach. Čajovníky vyrastajú 914-1524 metrov nad morom.
  • Ratnapura – nájdeme ju 80 kilometrov východne od hlavného mesta Colombo, na úpätí 2243 metrov vysoké Adam's Peak. Avšak čaj je tu pestovaný vo výške 132-811 metrov nad morom.

Nakoniec sľúbená story o Alžbete II.

Do Veľkej Británie sa čaj dováža už od 16. storočia. Takzvaný popoludňajší čaj ale zaviedla údajne mierne znudená vojvodkyňa Anna Maria Russell z Bedfordu až v roku 1840. A pretože vtedajšej chuti anglickej smotánky najviac vyhovoval čaj čierny pestovaný na Cejlóne a v Indii, stúpol po ňom koncom 19. storočia prudko dopyt.

Voňavý cejlónsky čaj sa stal neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti, objavuje sa v raňajkových zmesiach, spomenutom afternoon tea aj populárnom Earl Grey. Do britskej kultúry skrátka čaj s logom leva držiaceho meč neodmysliteľne patrí.

Veľkej pocty sa mu dostalo od kráľovnej Alžbety II., ktorá v júni 2012 pozvala do Westminsterského paláca hostí na oslavu 60 rokov svojej korunovácie. Sedem stoviek význačných osôb sa spoločne naobedovalo (medzi inými bol podávaný marínovaný losos, jahňacie pliecko aj grilovaná špargľa) a v príjemnom hovore strávilo čas pri šálke čierneho čaju z Cejlónu.

Ako napísali Sunday Times, čaj pochádzal z plantáže Nuwara Eliya, kde v roku 1954 počas krátkej štátnej návštevy Srí Lanky zasadil ker tiež princ Phillip, vojvoda z Edinburghu a manžel britskej kráľovnej.

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »