Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida

Kód: 1809

Atraktívny nápoj na celodenné popíjanie – tak je možné popísať tradičný gruzínsky čaj Kolkhida. Špeciálne čajové lístky zo špeciálneho miesta na rozhraní Európy a Ázie vám učarujú jemnou a pritom vytrvalou chuťou so sladovou, korenistou a citrónovou arómou. Poľnohospodári čajovníky vsádzajú pod nádherne kvitnúce paulovnie, takzvané cisárske stromy, ktoré im vytvárajú ideálnu mikroklímu a poskytujú žiaduci tieň.

Veľké balenia:
Malé balenia:
20,95 € /250 g 8,40 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 19. 6. 2024
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Gruzínsko
Región
Región:
Guria
Chuť
Chuť:
Jemná, Korenená, Sladová
Pre deti
Pre deti:
od 16 rokov
Zber
Zber:
Posledný zber
Nadm.výška
Nadm.výška:
250 - 300m

Zloženie

Čierny čaj Kolkhida 100%

Nálev a chuť čaju

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida vyniká čistou, akoby hustou chuťou. Je sladký, mierne korenistý a citrónovo voňavý. Jeho dochuť patrí k tým skutočne dlhým, takže si ho veľmi ľahko zapamätáte. V podkrese všetkých chutí, ktoré ponúka, nájdete aj ľahkú stopu gáfru. Vďaka nej pôsobí nápoj jemne pieporne. Nálev má jantárovú farbu s peknými odleskami a korenistou, sladovou arómou.

Pôvod čaju

Hory, víno, čaj a pohostinní ľudia. Takto nejako opisujú Gruzínsko (gruzínsky Sakartvelo) nadšení turisti. Krajina pri pobreží Čierneho mora bola kedysi štvrtým najväčším pestovateľom čaju na svete. Gruzínsky čaj bol k dispozícii v každej domácnosti vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Keď vzal ZSSR zasvoje, čajový priemysel (a nielen on) sa v Gruzínsku zrútil. Dnes sa poľnohospodári snažia o jeho oživenie. Venujú sa organickému pestovaniu čajovníkov čínskych (Camellia sinensis), pričom dávajú prednosť menším plantážam a ručnej výrobe. Kvalitu považujú za dôležitejšiu ako kvantitu.

Gruzínsky región Guria, z ktorého tento čaj pochádza, leží v západnej časti krajiny. Hovorí sa, že jeho názov znamená „krajina nepokojných“ a odkazuje na dramatické udalosti ôsmeho a deviateho storočia. Je však tiež možné, že vychádza zo slova „guri“, čo je v miestnom dialekte srdce. Či tak alebo onak, Guria je oblasťou s veľmi dlhou históriou. Dnes je preslávená minerálnou vodou Nabeglavi a magnetickým pieskom, vládnu jej cestovný ruch a poľnohospodárstvo – predovšetkým pestovanie čaju.

Je dobré vedieť, že gruzínsky čaj ovplyvňovali čínske aj ruské záujmy. Jeho výroba bola navyše postavená na anglickej technológii. Pôvodne sa gruzínskemu čaju hovorilo „čaj ruských cisárov“. Po roku 2000 sa začali pestovaniu a výrobe čaju poľnohospodári znova venovať. Niektorí vyrazili zbierať znalosti a skúsenosti do čínskeho Fujianu, v roku 2018 sa 25 roľníkov zapísalo na štúdium odboru Podpora rozvoja čajového priemyslu v Gruzínsku.

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida je vyrobený z lístkov čajovníkov Camellia sinensis Kolkhida, ktoré sú odolné voči chladu a patria k elitným kultivarom s vysokým potenciálom, pokiaľ ide o ďalšie šľachtenie. Kolkhida Tea nesie meno Kolchidskej nížiny, odkiaľ tieto čajovníky pochádzajú. Ide o lokalitu s nadmorskou výškou 330-500 metrov, historicky sa v nej pestovali citrusy a práve čajovníky. Vlhšie nížiny a nízke teploty Kolkhidy dovoľujú čajovníkom rovnomerný a pomalý rast. Pred vetrom ich chránia stromy Paulownia tomentosa známe ako čínske cisárske stromy.

Účinky čaje

Čierny čaj
Účinky čierneho čaja

Ukážka balenia čaju

Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.

Príprava čaju

Teplota 95 °C Doba prípravy 5 minút Množstvo 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl

Návod na prípravu

  1. Čierny čaj zalejte vodou s teplotou 95 °C v pomere 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl.
  2. Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
  3. Doba vylúhovania 5 minút (prikrytá šálka), potom preceďte.
Chuť a tóny:
Intenzita
Trpkosť
Množstvo teínu
Kvalita
Opakované zaliatie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Uvarte si tibetský čaj Uvarte si tibetský čaj
19. 6. 2016 2 minúty čítanie

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


ASSAM TGFOP1 SECOND FLUSH MONIPUR - čierny čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

ASSAM TGFOP1 SECOND FLUSH MONIPUR - čierny čaj

Tomuto Assamu dávame päť hviezdičiek vo všetkých kategóriách! Miestni ho pijú veľmi silný a skutočne sladký. Pridávajú do neho mlieko, v Himalájach ho potom šperkujú kardamónom a ďalším korením. Nalievajú ho do malých šálok, podávajú k nemu sladké pečivo. V Indii je pitie čaju stredobodom dňa, chvíľou na rozhovory aj uzatváranie obchodov. Nechajte sa inšpirovať! Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
12,50 € /250 g 5,00 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 19. 6. 2024

LUNG CHING - DRAČIA STUDŇA - zelený čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

LUNG CHING - DRAČIA STUDŇA - zelený čaj

Stačí napísať - Dračia studňa (Long Jing Xi Hu) a každý, kto má vzťah k dobrému a kvalitnému čaju, je doma. Najznámejší čínsky zelený čaj spoznáte podľa plochých opražených lístkov hráškovo zelenej farby. V tradičnej čajovni vám ho možno naservírujú podľa prastarých zložitých ceremoniálov, doma si ho ale môžete uvariť v pohodlí a bez predsudkov. Dračiu studňu si vychutnáte aj z babičkinho hrnčeka. Tak je dobrá! Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
19,65 € /250 g 7,85 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 19. 6. 2024

LONG ZHU JAZMÍNOVÝ - zelený čaj
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

LONG ZHU JAZMÍNOVÝ - zelený čaj

Jazmínová kráľovná zelených čajov v tej najvyššej kvalite! Úžasný a mnohými básnikmi ospevovaný čaj patrí ku klasike, ktorá nikoho nesklame. Výrobe drobných čajových perličiek s láskavou vôňou bielych jazmínových kvetov je venovaná veľká pozornosť. Šikovné prsty čínskych farmárov ich nacvičenými pohybmi nežne zabalia a potom medzi ne vkladajú čerstvé jazmínové puky. Čaj ich arómu nasaje ako huba... Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
44,45 € /250 g 17,80 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do stredy, 19. 6. 2024
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »