Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Gruzínsky oolong Guria

Kód: 1811

Čaj, ktorý vyrástol obklopený voňavým lesom, v blízkosti kvetín a minerálnych prameňov musí byť jednoducho skvostný. A tiež, že je! Gruzínsky oolong Guria vonia po mede, ovocí a bylinách, v chuti rozpoznáte hladkosť, korenie aj svieže lesné plody. Pokiaľ ide o čaj, vracia sa Gruzínsko do svetovej topky. Obnovuje pôvodné plantáže, vzdeláva farmárov a stará sa o svoje prírodné zdroje. Tento čaj je dôkazom, že sa vydáva na dobrú cestu.

Veľké balenia:
Malé balenia:
26,30 € /250 g 10,50 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do pondelok, 2. 10. 2023
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Gruzie
Región
Región:
Guria
Chuť
Chuť:
Ovocná, Sladká, Korenená
Pre deti
Pre deti:
od 12 rokov
Zber
Zber:
Posledný zber
Nadm.výška
Nadm.výška:
250 - 300m

Zloženie

100%

Nálev a chuť čaju

Gruzínsky oolong Guria dáva nálev medovej farby. Chuť je možné popísať ako hladkú, maslovú, po ovocí kyselkavú a po korení piepornú. Čaj vonia sladko, kvetinovo. Tento oolong patrí k čajom chuťovo mimoriadne atraktívnym. Hodí sa k celodennému popíjaniu a najlepšie si ho „užijete“ bez dochucovadiel. Gruzínsky oolong Guria odporúčame vyskúšať ako horúci, tak aj ako ice tea.

Pôvod čaju

Gruzínsko (miestni ho označujú ako Sakartvelo) patrilo kedysi k čajovým veľmociam. Na svetovej priečke producentov čaju zaujímalo štvrté miesto a nebolo domácnosti, ktorá by nepoznala pravý gruzínsky čaj. To sa zmenilo po rozpade ZSSR, ktorý priniesol problémy v mnohých odvetviach vrátane čajového priemyslu. Teraz sa ale gruzínski farmári vracajú k silnej tradícii, obnovujú chátrajúce plantáže a v režime organického poľnohospodárstva pestujú nové čajovníky. Presne tak to robia v regióne Guria, z ktorého sme Gruzínsky oolong Guria priviezli.

Ide o oblasť na západe Gruzínska oplývajúcu úchvatnou prírodou. Klíma je vlhká, subtropická, letá aj zimy bývajú pomerne mierne. Guria je častým cieľom turistov, ktorí prichádzajú obdivovať jej lesy, minerálne pramene, piesočné pláže, ale aj alpské lúky a vysoké hory. Na rozlohe 2 tisíc štvorcových kilometrov sa nachádza ako nížina, tak svahy pohoria Meskheti. Pretože región zároveň obmývajú vlny Čierneho mora, disponuje jedinečnou klímou, ktorá prepája teplý morský a chladný horský vzduch, a priemernou ročnou teplotou 12-14 ⁰C. To čajovníkom náramne svedčí.

Ďalšou zvláštnosťou regiónu Guria je, že v ňom rastú čajovníky Camellia sinensis Kolkheti. Meno táto varianta získala zrejme podľa Národného parku Kolkheti, ktorý zaberá značnú časť oblasti. Ide o kríky so špeciálnymi génmi, o ktorých odborníci tvrdia, že majú veľký potenciál, pokiaľ ide o možnosti šľachtenia. Sú vysádzané pod pavlovniami, veľmi krásne kvitnúcimi, asi 20metrovými stromami. Čajovníky vďaka tomu rastú chránené pred vetrom aj ostrým slnkom a zároveň majú dosť vlhkosti a tieňa. Aby tej krásy a vône nebolo málo, pokrývajú pôdu pod pavlovniami koberce modrých nezábudiek. Guria je jediným gruzínskym regiónom s takým úžasným prepojením čajovníkov, pavlovnií a kvetov, ktorým miestni nepovedia inak ako Kesane.

Lístky robotníci šklbú ručne za presne stanovených podmienok, teda pri ideálnej vlhkosti vzduchu a teplote. Nechávajú ich krátko zavädnúť a potom ich niekoľkokrát prehadzujú vo veľkých košoch. Narušia tým ich bunkovú štruktúru a spustia proces prirodzenej oxidácie enzýmov. Ide o takzvané vytriasanie zelene, ktoré ukončia prudkým zahriatím čaju.

Nakoniec zaujímavosť: s lístkami tejto špecifickej varianty Camellia sinensis Kolkheti experimentujú napríklad škótski výrobcovia ginu. Špeciálnu edíciu destilovanú s 12 rastlinami, medzi ktorými nechýbali borievka, koriander alebo pomaranče, obohatili čiernym čajom z tejto varianty. Gin vraj tak získal ľahkú arómu medu a jabĺk.

Účinky čaje

Oolong
Účinky oolongu

Ukážka balenia čaju

Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.

Príprava čaju

Teplota 95 °C Doba prípravy 5-7 minut Množstvo 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl

Návod na prípravu

  1. Oolong zalejte vodou o teplote 95 °C, v pomere 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl.
  2. Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
  3. Doba vylúhovania 5-7 minút (prikrytá šálka), potom preceďte.
Chuť a tóny:
Intenzita
Trpkosť
Množstvo teínu
Kvalita
Opakované zaliatie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:

Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Uvarte si tibetský čaj Uvarte si tibetský čaj
19. 6. 2016 2 minúty čítanie

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


GRUZÍNSKY ČIERNY ČAJ MAGHALI ETSERI
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

GRUZÍNSKY ČIERNY ČAJ MAGHALI ETSERI

Legendárny gruzínsky čaj zo seba pomaličky zhadzuje háv zabudnutia, a to len vďaka poctivej práci nových producentov, ktorí na prvé miesto kladú kvalitu a rešpekt k remeslu. Jedinečný dôkaz, že aj na prahu Európy možno vypestovať výnimočný čaj, ktorý však v sebe nezaprie čínske korene. Zabudnite na náhradky tohto fenoménu z Gruzínska a ochutnajte ten jediný, pravý. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
18,30 € /250 g 7,30 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do pondelok, 2. 10. 2023

Keňa Oolong Embu County
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Keňa Oolong Embu County

Kenský čaj je iný. Oolong zvlášť. Jeho chuť býva popisovaná ako likérová, veľmi bohatá a plná. V prípade Keňa Oolong Embu County musíme túto charakteristiku doplniť o tóny sladu a orieškov. Ide o jeden z najlepších kenských oolongov, aké môžete dostať. Jeho medová aróma je mimoriadne atraktívna a stavte sa, že po prvom dúšku budete chcieť ďalšie. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
12,90 € /250 g 5,15 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do pondelok, 2. 10. 2023

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida

Atraktívny nápoj na celodenné popíjanie – tak je možné popísať tradičný gruzínsky čaj Kolkhida. Špeciálne čajové lístky zo špeciálneho miesta na rozhraní Európy a Ázie vám učarujú jemnou a pritom vytrvalou chuťou so sladovou, korenistou a citrónovou arómou. Poľnohospodári čajovníky vsádzajú pod nádherne kvitnúce paulovnie, takzvané cisárske stromy, ktoré im vytvárajú ideálnu mikroklímu a poskytujú žiaduci tieň. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
20,95 € /250 g 8,40 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do pondelok, 2. 10. 2023
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »