Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 15,00 € a máte ho zadarmo.
 
15,00 €

Gruzínsky zelený čaj Kolkhida

Kód: 1810

Keď poviete Kolkhida, musíte dodať Gruzínsko. Tradičný čaj z lístkov rovnomenných čajovníkov spoznáte pri prvom dúšku. Je totiž úplne nezvieravý a napriek tomu svieži. Jeho milá sladkosť zostáva na poschodí po dlhú dobu a kvetinová aróma sa rozleje miestnosťou počas sekundy. Je vyrobený z čajovníkov vyrastajúcich v čerstvom horskom povetrí, ktoré sa stretáva s vánkom od mora. Jedinečná klíma, unikátny čaj.

Veľké balenia:
Malé balenia:
23,45 € /250 g 9,40 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 28. 3. 2023
Neplaťte poštovné! Pridajte 15,00 € a máte ho zadarmo.
 
15,00 €
Krajina pôvodu
Krajina pôvodu:
Gruzie
Región
Región:
Guria
Chuť
Chuť:
Sladká, Svieža
Pre deti
Pre deti:
od 12 rokov
Zber
Zber:
Posledný zber
Nadm.výška
Nadm.výška:
250 - 300m

Zloženie

100%

Nálev a chuť čaju

Gruzínsky zelený čaj Kolkhida dáva nálev svetlej, čistej farby. Kvetinovú a sviežu arómu sprevádza sladká, veľmi harmonická chuť. Aj keď ide o čaj zelený, chýba mu typická zvieravosť. Je bohato nahradená sviežosťou, ktorú si veľmi rýchlo zamilujete.

Pôvod čaju

O možnosti pestovania čaju v Gruzínsku sa okolo roku 1900 zaujímala aj ruská kráľovská rodina. To svedčí o význame, aký gruzínsky čaj kedysi mával. Je bezpochyby zaujímavé, že mu nikto nepovedal inak ako „ruský čaj“ (rovnako ako sa čaje vypestované v Indii uvádzali ako „anglické“). Do čajovej histórie Gruzínska sa nezmazateľne vpísali aj komunistickí vodcovia Lenin a Stalin. Ten prvý tvrdil, že „čaj je nápoj proletariátu a musíme ho vyrobiť veľa“, druhý vyvíjal mimoriadny tlak na maximálnu produkciu gruzínskeho čaju. Avšak akonáhle sa rozpadol Sovietsky zväz a Gruzínsko sa stalo nezávislou krajinou, degradovali čajové záhrady a výrobné podniky zastarávali, až došlo k ich uzavretiu. Gruzíncom chýbali vlastné postupy a možno aj chuť sa rozvoju čajového priemyslu venovať.

Napriek tomu na mnohých záhradách ďalej vyrastali čajovníky, ktoré niekoľko málo nadšencov zberalo a v domácich podmienkach z nich ručne vyrábalo 50-100 kilogramov čaju pre vlastnú potrebu a drobný predaj. Až po roku 2000 sa rozhodli vrátiť gruzínskemu čaju zašlú slávu. Vyrazili študovať tradičné metódy pestovania a spracovania čajových lístkov, a to najmä do čínskeho regiónu Fujian. Teraz tak v Gruzínsku vyrastá generácia čajových farmárov, ktorí kombinujú novo nadobudnuté znalosti so skúsenosťami svojich predchodcov.

Gruzínsky zelený čaj Kolkhida je vyrobený z čajovníkov Camellia sinensis Kolkhida, ktoré pochádzajú z Kolchidskej nížiny v regióne Guria. Ide o oblasť, ktorej brehy obmýva Čierne more, a zároveň ju obklopujú hory. Jedinečná mikroklíma ovplyvnená vlhkým morským vzduchom a sviežim horským povetrím čajovníkom mimoriadne svedčí. K ich prosperovaniu napomáha aj fakt, že rastú v tieni „čínskych cisárskych stromov“ s botanickým názvom Paulownia tomentosa. Kríkom poskytujú ochranu pred vetrom, tieň aj vlhkosť. Môžu rásť pomaly a rovnomerne, čo je dôležité pre kumuláciu vzácnych aminokyselín v listoch.

Producentom tohto čaju je spoločnosť obhospodarujúca okolo 25 hektárov predtým opustených plantáží. Robí tak od roku 2016. Za jej úspechom stojí okrem entuziazmu všetkých robotníkov aj obnovovanie záhrady novými rastlinami vypestovanými zo semien. Čajovníky pestujú bez použitia priemyselne vyrábaných hnojív, lístky zberajú aj spracovávajú ručne. Gruzínsky zelený čaj Kolkhida je považovaný za úplne jedinečný. V porovnaní s populárnymi ázijskými zelenými sortami vyniká úplne odlišnou vôňou aj chuťou.

Účinky čaje

Zelený čaj
Účinky zeleného čaju

Ukážka balenia čaju

Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.

Príprava čaju

Teplota 80 °C Doba prípravy 2-3 minúty Množstvo 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl

Návod na prípravu

  1. Zelený čaj zalejte vodou o teplote 80 °C, v pomere 1 čajovú lyžičku na 1,5-2dl.
  2. Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
  3. Doba vylúhovania 2-3 minúty (prikrytá šálka), potom preceďte.
Chuť a tóny:
Intenzita
Trpkosť
Množstvo teínu
Kvalita
Opakované zaliatie

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk
Pomôžte ostatným pri výbere:
Uvarte si tibetský čaj Uvarte si tibetský čaj
19. 6. 2016 2 minúty čítanie

Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:


GRUZÍNSKY ZELENÝ ČAJ MAGHALI ETSERI
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

GRUZÍNSKY ZELENÝ ČAJ MAGHALI ETSERI

Obnoviť fenomén je rozhodne ťažké. Pre milovníkov výborných a kvalitných čajov máme ale dobrú správu. V Gruzínsku sa to podarilo. Skorší premiant vďaka umu a láske nových producentov a čajových majstrov k remeslu pomaly ale isto oprašuje storočím vycibrené zručnosti a prináša na trh jedinečný gruzínsky poklad. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
20,80 € /250 g 8,30 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 28. 3. 2023

Gruzínský Gold Green tea - zmes bieleho a zeleného čaju
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Gruzínský Gold Green tea - zmes bieleho a zeleného čaju

Biela a zelená sa k sebe hodia priam skvele! Dva gruzínske čaje v jedinečnej zmesi Gold Green Tea prinášajú sladkú, hrejivú a výrazne grapefruitovú chuť. Nápoj je príjemne osviežujúci, hodí sa na celodenné popíjanie. Vyskúšajte čaj zo záhrad, ktoré sa pomaly vracajú k svojmu poslaniu. Gruzínsko zažíva veľké čajové obrodenie a dáva si záležať, aby svetu opäť dodávali úrody špičkovej kvality a zaujímavých chutí. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
30,10 € /250 g 12,05 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 28. 3. 2023

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida
Ste firma? Neprehliadnite firemné podmienky.

Gruzínsky čierny čaj Kolkhida

Atraktívny nápoj na celodenné popíjanie – tak je možné popísať tradičný gruzínsky čaj Kolkhida. Špeciálne čajové lístky zo špeciálneho miesta na rozhraní Európy a Ázie vám učarujú jemnou a pritom vytrvalou chuťou so sladovou, korenistou a citrónovou arómou. Poľnohospodári čajovníky vsádzajú pod nádherne kvitnúce paulovnie, takzvané cisárske stromy, ktoré im vytvárajú ideálnu mikroklímu a poskytujú žiaduci tieň. Viac detailov tovaru
Veľké balenia:
Malé balenia:
20,80 € /250 g 8,30 € /100 g
Čerstvý čaj dodáme do utorka, 28. 3. 2023
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »