Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOHloh má veľké srdce

18. 3. 2019 2 minúty čítanie
Možno už ste ho stretli. Tŕnistý ker alebo malý stromček rastúci pri potoku, pod lesom, pokojne na susedovej záhrade. V máji sa obsype bielymi kvetmi, v októbri do diaľky svietia jeho červené plody. Meno dostal hloh obyčajný (Crataegus laevigata) podľa latinského krataigos, čo znamená silný, pevný.

Ťažké, tŕňmi osadené, drevo hlohu ľudia vyhľadávali k obrane aj výrobe porísk k sekerám a násadám motýk.

Hloh je ker alebo malý stromček. Botanici ho radia do čeľade ružovité, jeho kvety sú totiž päťpočetné, ako tomu napríklad u ruží býva. Viac ako 12 metrov do výšky hlohy nerastú, zvyčajne vyzerajú ako húština tvoriaca nepriechodnú bariéru okolo 3 metrov vysokú. Na vetvičkách majú až 6centimetrové tŕne, vrúbkované listy na zimu opadávajú. Už spomínané kvety sú biele alebo svetlo ružové. Každú jar doslova zaplavia krajinu, a keď opadávajú, zdá sa, že sneží. Voňajú skutočne zvláštne, až možno ťažko... Napriek tomu stojí za zmienku, že bývajú súčasťou tých najdrahších parfumov. Plodom hlohu sú centimetrové malvice výrazne červenej farby, s 2-3 semenami vo vnútri. Hovorí sa im hložinky, natrafíme na ne v mnohých jesenných a zimných dekoráciách.

Hlohy rastú predovšetkým v Európe, nájdeme ich ale tiež v Severnej a Strednej Amerike, Ázii, Číne. Našinci im hovoria hložinky, pluháče, luhovce, hložky aj lochy.

Hlohová mágia

Údajne to nie je úplne isté, ale vraj bola z vetiev hlohu upletená Kristova tŕňová koruna. Ďalšia legenda hovorí, že z palice Josefa z Arimate, ktorý Ježiša pochoval, vyrástol hlohový ker. A to v juhoanglickom Glastonbury, kam vraj Josef priviezol Svätý Grál. Okolo onoho kríka bolo založené opátstvo, v ktorom našiel hrob kráľ Artuš.

Do takzvaného stromoskopu zahrnuli hloh Kelti (podľa neho sú ľudia narodení medzi 13. májom a 9. júnom veľmi schopní, flexibilní a činorodí). Hlohovým vencom sa na Beltaine zdobila Kráľovná mája. Gréci a Rimania z hlohu viazali svadobné kytice. A v stredoveku sa kry vysádzali okolo stavení k ochrane pred neželanými hosťami aj bleskom a diablom. Komu sa o hlohu v kvete zdajú sny, toho vraj čaká šťastie manželské. Ovšem nesmie byť vyschnutý. To by znamenalo "žiadne dobré vyhliadky".

Biele sneženie, zdravia potešenie

Prečo si hloh obyčajný získal toľko pozornosti? Stojí za ňou ako jeho neprehliadnuteľnosť, tak predovšetkým účinky, ktoré vykazujú hlohové listy, plody a kvety. Všetky obsahujú liečivé látky a možno ich s úspechom použiť na problémy spojené so srdcom a vysokým krvným tlakom. Najviac zdraviu prospešných flavonoidov, triterpenických kyselín, trieslovín, aminopurinov a saponínov sa však nachádza v hlohových kvetoch. Nechýba ani dostatok vitamínov B a C.

Jedno z ľudových pomenovaní hovorí hlohu srdcový chlieb. Pravidelné popíjanie čajov alebo nálevov z hlohových kvetov povzbudzuje správnu činnosť srdca a obehového systému. Hloh rozširuje koronárne tepny, zabraňuje v nich ukladaniu cholesterolu, znižuje krvný tlak a riziko vzniku aterosklerózy, angíny pectoris, infarktu. Liečivka sa výborne uplatňuje ako prevencia a pri rekonvalescencii po spomínaných stavoch, kedy stabilizuje funkcie všetkých orgánov.

Zároveň sa hlohové kvety odporúčajú k posilneniu imunity, úprave zažívania a pri potrebe redukovať hmotnosť a zrýchliť metabolizmus. Tradičná medicína ich užíva na navodenie hlbokého a posilňujúceho spánku, pri úzkostiach a pocitoch slabosti aj migrénach. Známy je tiež pozitívny vplyv na hojenie podráždenej pokožky alebo vyrážok. Pomáha ženám pri zmiernení menštruačných ťažkostí a v období klimaktéria. Hlohové kvety zároveň disponujú detoxikačnými účinkami.

Samostatne aj do zmesí

Sušené kvety hlohu môžete zaliať horúcou vodou (1 lyžička čaju na 0,2 l vriacej vody, 5 minút lúhovať) a získať tak rýchlo šálku voňavého hlohového čaju. Chutí mierne horkasto, čo spraví malá lyžička medu. Alebo si z nich pripravte čajovú zmes na mieru. Zvyčajne sa hloh kombinuje s mätou, medovkou, rebríčkom, rakytníkom, rozmarínom, klinčekmi. Príjemný nápoj popíjajte najmenej 6 týždňov, trikrát šálku denne.

Tak o magickom kríku prehovoril Bilbo v knihe Hobit:

A pôjdeme skrytým chodníkom,
za slnkom alebo za Lunou.
Jabloň, trnka, lieska, hloh,
Ty drž krok! Ty drž krok!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »