Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOKašeľ, ekzém, stres? Zachráni vás slez

22. 11. 2021 3 minúty čítanie
Či už z neho prichystáte čaj, kúpeľ alebo obklad, môžete sa na jeho pomoc spoľahnúť. Slez je skrátka parťák pre všetky situácie. V domácej lekárničke by nemal chýbať. Podobne ako harmanček, mäta a ľubovník. Hodí sa mať vrecká rovno dve: jedno so sušenými listami slezu lesného, druhé so sušeným kvetom slezu maurského. Prečo? Prečítajte si!

Proti zápalom aj bolesti

Než sa rozpíšeme o schopnostiach oboch slezov, rýchlo nahliadnime do botanickej klasifikácie. To preto, aby ste neočakávali, že všetky slezy jedno sú. Slez lesný aj slez maurský zaradili biológovia do rodu slezov, ktorý spolu s ďalšími (napríklad rodom topoľoviek, ibištekov, baobabov alebo pavónií) utvára čeľaď slezovité.Slezy sú byliny, kríky aj stromy, zaujímavé predovšetkým vysokým obsahom slizov a trieslovín. Niektoré z tohto dôvodu pestujú ľudia už od staroveku. Ako liečivky ich spomínajú aj tradičné herbáre. Napriek tomu má každý slez a každá jeho časť trochu iné schopnosti.Sušené listy a vňať slezu lesného obsahujú predovšetkým flavonoidy, polyfenoly, silice, sliz, triesloviny aj vitamíny A, B, C a minerálne látky ako železo, vápnik, horčík, zinok alebo draslík. V kvetoch sa vyskytujú tiež, avšak oveľa koncentrovanejšie. To dáva priestor na výber tej ktorej časti rastliny a spôsobu jej využitia. Vďaka uvedeným zlúčeninám vykazujú slezy predovšetkým antimikrobiálne a lokálne protizápalové účinky, čo prospieva ako napríklad koži, tak dýchacej aj vylučovacej sústave.„Predpokladá sa, že táto farmakologická a biologická aktivita rastliny by mala byť pripočítaná prítomnosti anthokyanidínov, naftachinónov, flavonoidov alebo slizovitých polysacharidov, ktoré sú vo vysokom množstve v plodoch, kvetoch, listoch a koreňoch rastliny,“ píše NCBI (National Center for Biotechnology Information). Pritaká aj text zverejnený serverom hindawi.com: „Štúdie preukázali jeho potenciál pre zdravotné prínosy vďaka antioxidačnej, protizápalovej a protirakovinovej aktivite, aktivite pri hojení rán, hepatoprotektívnej, antinociceptovej a antimikrobiálnej aktivite.“

Slez lesný: Lístky do vane aj na kloktanie

Vytrvalá alebo dvojročná bylina s krásnym purpurovým kvetom si získala množstvo mien. Slez lesný (Malva sylvestris) je tak pre niekoho koláčikom, pre iného slezom, syrečkom či chlebíčkom. Taká pestrosť názvov dokazuje, že ide o rastlinku široko známu a vyhľadávanú. Ako by nie, keď po nej siahame niekoľkokrát za rok.

Veľmi často sa listy a vňať využívajú na prípravu hojivých kúpeľov. Majú totiž schopnosť regenerovať kožu, upokojovať napríklad ekzémy alebo akné, sceľovať rany, mierniť svrbenie; odporúčajú sa pri atopickej dermatitíde malých detí. Úspechy oslavujú aj slezové obklady využiteľné v obdobných prípadoch a navyše aj pri dne, veľmi bolestivom reumatologickom ochorení.

Populárne je samozrejme aj slezové kloktadlo. Vedecké štúdie (a skúsenosti bylinkárov) popisujú jeho silné antibakteriálne účinky využívané pri zápaloch v krku a ústach. Kloktanie slezu dobre poznajú ľudia živiaci sa hlasom. Pokiaľ ide o popíjanie nápoja zo sušených listov a vňate slezu lesného, je dobré pamätať, že obsahuje nižšie koncentrácie aktívnych látok ako kvety. Na prípravu čaju teda odporúčame radšej tie.

Slez maurský: Kvety do kanvičky

Slez maurský (Malva mauritiana) je slezu lesnému celkom podobný. Pretože má ale veľké, ružovofialové kvety, býva častejšie pestovaný ako okrasná rastlina. A ako už tušíte, práve kvety sú veľmi silným parťákom všetkých, ktorí sa potrebujú zbaviť zápalov.

Pri popíjaní jemne sladkastého nálevu z kvetov prechádza do tela veľké množstvo slizových látok s výrazným potenciálom dezinfikovať, hojiť sliznice a urýchľovať ich obnovu. Uplatňuje sa teda pri zápaloch horných dýchacích ciest, kašli, podráždení žalúdka, nekvalitnom trávení, pri potrebe podporiť správnu činnosť pečene a tiež znížiť bolestivosť. Čaj z kvetov slezu si pripravujú osoby trpiace migrénami alebo bolesťami zubov. Vhodné je užívať ho na prevenciu úzkostí a zabezpečenie pokojného spánku.

Až budete čaj z kvetov slezu maurského pripravovať, možno vás prekvapí jeho farba. Je totiž modrý. Po pridaní niekoľkých kvapiek citróna okamžite zružovie. Kvety ale môžete použiť aj ako jedlú dekoráciu tort, zeleninových šalátov alebo kanapiek.

Pár užitočných receptov

Kúpeľ z listov a vňate slezu lesného

Zalejte asi 5 polievkových lyžíc 2 litrami horúcej vody a nechajte 30 minút lúhovať. Nálev vlejte do kúpeľa s telesnou teplotou. Pobyt v kúpeli by nemal byť dlhší ako 15 minút. Po jeho ukončení sa neotierajte, len zabaľte do župana a presuňte sa pod deku.

Obklad z listov a vňate slezu lesného

Zalejte 1 polievkovú lyžicu 250 ml studenej vody a nechajte 2 hodiny odstáť. Potom zlejte, zľahka zahrejte (nevarte!) a aplikujte ako obklad na postihnuté miesta.

Čaj z kvetov slezu maurského

Zalejte 2 čajové lyžičky 250 ml vriacej vody a lúhujte 8-10 minút. Preceďte a pite 2-3x denne.

 

Zdroje
https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC3586856/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,op,sc
https://www-hindawi-com.translate.goog/journals/ecam/2021/5548404/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=cs&_x_tr_hl=cs&_x_tr_pto=nui,sc

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »