Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOMatcha - znovuobjavený zázrak

12. 9. 2019 2 minúty čítanie
Pôvod tohto čaju siaha až do čínskej provincie Yun - nan, odkiaľ ho v siedmom storočí nášho letopočtu rozšírili do celej Číny budhistickí mnísi ako prírodné liečivo a podobne ako ostatné byliny ho pre lepšie použitie rozomlievali na prášok.

Najväčšej slávy sa Matcha v Číne dočkala za vlády dynastie Song, kedy vznikol rituál pitia Matchy šľahanej bambusovou metličkou. Vpádom Mongolov na začiatku 13. storočia došlo v Číne k úpadku pestovania Matchy a tradícia sa vďaka zenovým mníchom z budhistických kláštorov preniesla do Japonska, kde sa stala hlavným symbolom čajového obradu. Po takmer 800 rokov bola Matcha určená len pre japonskú elitu vrátane samurajov a až teraz (aj vďaka návratu späť do Číny) prežíva opätovne svoj vzostup.

Kúzlo tieňa

Matcha sa v súčasnej dobe pestuje prevažne v centrálnom Japonsku a Číne a jej výnimočnosť je zrejmá už v zložitosti jej spracovania. Starostlivo vybraným sadeničkám trvá až päť rokov kým vyrastú, pričom plantáže sú obohnané bambusovými a ryžovými zástenami, ktoré pohlcujú po tri týždne až 90% denného svetla - tento proces zabezpečuje zvýšený obsah chlorofylu, vďaka ktorému má Matcha tak očarujúcu zelenú farbu. Vďaka tieňu sa tiež rastliny naťahujú za svetlom a ich mladé lístky sú tenšie a dlhšie. Tieto lístky sa potom zberajú raz ročne a po usušení sa pomocou špeciálnej procedúry zbavia vnútorných žiliek. Finálnym krokom je potom samotné mletie, kedy dochádza k veľmi pomalému pôsobeniu dvoch mlynských žulových kameňov, ktorého výsledkom je veľmi jemný sýtozelený prášok. Matcha na rozdiel od iných druhov čaju neprechádza fermentáciou.

Japonsko vs. Čína

Názory na vlastnosti čínskej a japonskej Matchy sa rôznia. Oba typy majú nespochybniteľne pozitívny vplyv na naše zdravie a takmer zázračné zloženie, keď vezmeme do úvahy množstvo zdraviu prospešných látok a vitamínov. Oba majú tiež špecifickú zelenú farbu (hoci u čínskej odrody sa uvádza tmavšia zelená a u japonskej naopak jasnejšia) a zamatovú sladkastú a veľmi výraznú chuť. Napriek tomu je japonský variant o mnoho drahší - môže to byť spôsobené nepretržitou tradíciou niekoľkých storočí, počas ktorej prípravu Matchy doviedli až takmer k dokonalosti či jej limitovaným množstvom, ktoré sa ročne uvedie na trh, popr. puncom japonského obradného čaju. Avšak aj napriek tomu sa nedá poprieť fakt, že kvalita čínskej Matchy prudko stúpa a snaží sa nadviazať na svoj vznešený pôvod.

Matcha ako liek

Matcha je doslova pokladnicou zdravia, okrem skúmaných pozitívnych vplyvov na liečbu rakoviny močového mechúra a prostaty tiež znižuje poškodenie vnútorných orgánov spôsobené cukrovkou či znečisteným prostredím. Je bohatým zdrojom:

  • vitamínov (B1, B2, B5, B10, B12, C, E a K),
  • L- theanínu (aminokyselina, ktorá posilňuje schopnosť učenia sa, zároveň pomáha pri nervozite a podráždenosti a tiež navodzuje pocit relaxácie),
  • Epigalokatechin galátu (EGCG) - má široké spektrum účinkov - pôsobí ako vysoko účinný spaľovač tukov a akcelerátor metabolizmu. Ďalej má vplyv na zníženie bolestivosti svalov, aj preto je veľmi obľúbený u aktívnych športovcov či pri rekonvalescencii po úrazoch či nadmernej záťaži. V neposlednom rade má ohromné antioxidačné schopnosti a pomáha tak bojovať s voľnými radikálmi v tele, čím okrem iného spomaľuje starnutie organizmu.
  • ďalších prvkov - napr. vápnik, fluór, zinok, železo, draslík a pod.
  • triesloviny - majú protizápalový účinok, fungujú pri liečbe žalúdočných a črevných ťažkostí a lieči poškodené sliznice počas prechladnutia.
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »