Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOPitný režim: A ako je to s čajom?

5. 6. 2020 2 minúty čítanie
Apely odborníkov na dostatočnú hydratáciu sa v médiách objavujú celoročne. Počas teplých dní logicky častejšie. Nejde ani tak o to, či je tekutiny potrebné dopĺňať. Debaty sa vedú nad tým, prečo je pravidelná hydratácia nutnosťou a ako aj čím ju zabezpečovať.

Smäd ako volanie o pomoc

Koľkokrát za deň si uvedomíte, že máte smäd. Ak nešportujete alebo ste si k obedu zrovna nedali slanečky, potom možno ani raz. Pocit smädu je totiž záludný a ohlasuje sa obvykle až "päť minút po dvanástej". Ženy ho vraj dokonca mávajú menej ako muži, seniori si na hrnček s vodou alebo čajom takmer nespomenú. Hydratácia je pritom jedným zo základných predpokladov zdravých telesných pochodov. Kto čaká, až sa smäd ohlási sám, môže si zarobiť na závažné zdravotné problémy.

Ľudské telo obsahuje 60-70% vody. Pri strate púheho percenta sa znižuje výkonnosť, cítime sa telesne aj duševne unavení. Štvorpercentný úbytok vedie k nesústredenosti a podráždeniu, k bolestiam hlavy, ospalosti. Ak príde telo o 8% vody, môže dôjsť k zlyhaniu orgánov a úmrtiu.

Ďalší dôvod, prečo pravidelne piť, ocenia predovšetkým ľudia bojujúci s váhou. Čím viac pijeme, tým menej tuku totiž ukladáme. Tekutiny sú taktiež zásadné pre správnu termoreguláciu - bez nich sa telo prehrieva, aj keď sedíme v klimatizovanej kancelárii. Nesladené nápoje pomáhajú vylučovať z tela odpadové látky, zlepšujú transport živín a predchádzajú vzniku obličkových a močových kameňov aj niektorých kardiovaskulárnych chorôb.

Kto dostatočne pije, má krásnu pleť, zdravé trávenie a energie na rozdávanie. Takéto argumenty by mali presvedčiť každého.

Liter na ex?

V príjme tekutín nehľadajme nutne vedu. Je dobré si zopakovať, že piť by sme mali radšej menej, zato častejšie. Liter studenej vody po poldennej túre môže v tele narobiť poriadnu paseku.

S pitným režimom začnite už ráno. Doplníte tekutiny stratené počas noci. V spánku totiž priemerne vypotíme až 0,5 litra vody. Ranné "zavodnenie" zároveň naštartuje organizmus do ďalšieho dňa. Pite po celý deň, ku každému jedlu si pripravte pohár vhodného nápoja. Nepite ale počas jedla, zbytočne tým riedite tráviace kyseliny a telo potom horšie potravu spracováva. Posledný nápoj sa odporúča vypiť hodinu pred uľahnutím do postele.

Množstvo prijímaných tekutín je dobré prispôsobiť hmotnosti, veku, pohlaviu, telesnej aktivite a okolitej teplote. Závery posledných štúdií hovoria, že optimálne je vypiť 1,5-2 litre za deň. Niektoré lekárske štúdie vychádzajú zasa z pomeru 0,5 litra na každých 15 kilogramov váhy.

Voda s benefitmi = čaj

Donedávna sa tvrdilo, že najlepším nápojom je čistá voda. Nemáme nič proti. Keď sa človek ale celé dni nalieva kohútkovkou, môže ho to rýchlo omrzieť. Preto nás veľmi potešila správa, ktorá potvrdila, v čo sme tajne dúfali: Vodu v pitnom režime dokonale zastúpia čaje. Navyše s radom zdravotných benefitov!

Článok s názvom Čaj "zdravší" ako voda vydal portál BBC News. Jeho hlavným posolstvom je oznámenie, že čaj nielen nedehydruje, ako sa tvrdilo, ale naopak prináša telu antioxidanty a je výborným prostriedkom prevencie civilizačných chorôb. S objavným zistením prišla doktorka Carrie Ruxton a jej tím z londýnskej Kings College. Odborníčka z britskej nadácie pre výživu doslova uvádza: "Laboratórne štúdie preukázali, že čaj má potenciálne zdravotné výhody. Existujú konkrétne prínosy jeho konzumácie, pokiaľ ide o znižovanie rizika srdcových chorôb a rakoviny.

C. Williamson odporúča piť 3 až 4 šálky čaju denne. "Pitná voda je v podstate nahradenie tekutín. Čaj nahrádza tekutiny a dodáva antioxidanty," píše vedkyňa. Ide teda o zdvojenú prospešnosť. Podľa tohto textu neexistuje žiadny dôkaz o škodlivosti pitia čajov.

A my dodávame: vyberajte čaje kvalitné, čisté a čerstvé. Doplníte nimi pitný režim, ale aj potrebné vitamíny, antioxidanty a minerálne látky. Tak na zdravie!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »