Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOPOPÍJANIE YERBA MATÉ: JUHOAMERICKÝ RITUÁL PRE PRIATEĽSTVÁ

Yerba maté s ľadom, Yerba maté mochito, Maté Latté... Pri prechádzke každým väčším mestom sa zdá, že tradičný nápoj juhoamerických indiánov vytláča z kaviarní a reštauračných záhradiek produkty obchodníkov s presladenými bublinkami.

Nám sa predstava zdravého letného osvieženia samozrejme páči. Ešte kým prepadnete všetkým módnym maté výmyslom, pripravte si ho ale sami. Ľahko tak zistíte, ako má vlastne chutiť a dosť možno si rituál jeho popíjania navždy zamilujete.

Príprava po juhoamericky velí jemné zachádzanie

Tradičná príprava vyžaduje použitie vysušenej tekvice - kalabasy a slamky na konci opatrenej sitkom - bombilly. Do kalabasy nasypte 2-3 lyžičky Yerba maté, zakryte otvor dlaňou, kalabasu prevráťte hore dnom a niekoľkokrát ňou nežne zatrepte. Jemné lístky sa dostanú na okraj kalabasy a zmenší sa riziko upchatia bombilly. Kalabasu nakloňte (asi do 45 stupňov), vložte do nej bombillu a až potom prelejte Yerba Maté horúcou vodou.

Tradícia káže použiť najprv vodu s teplotou 50 ⁰C (len toľko, aby prekryla suché lístky) a doliať vodou s teplotou 80 ⁰C. Môžete hneď ochutnávať, prípadne nechať Yerba Maté až 3 minúty lúhovať. Po vypití možno kalabasu opakovane dolievať. Netrepať, nemiešať!

Spoločný zážitok utvrdzuje priateľstvo

Ceremoniálne popíjanie Yerba maté má samozrejme veľa zákonitostí. Záleží len na vás, nakoľko ich budete ctiť. Ich základom je vždy popíjanie nápoja v skupine. Indiáni kmeňa Guarani, ktorým sa zavedenie rituálu pripisuje, sa u Maté stretávali v kruhu rodiny, na uctenie návštev alebo uzatvorenie priateľstva medzi susednými kmeňmi.

Takzvaný zjednocujúci rituál vedie cebador - majster. Naplnenú kalabasu s jednou bombillou odovzdá prvému hosťovi. Ten má prvý lok obetovať svätému Tomášovi a vypľuť ho na zem. Potom vypije nápoj až do dna, vráti majstrovi, ktorý kalabasu doplní vodou, a podá ju priateľovi po pravej ruke.

Ako sa postupuje vo väčšej skupine, nie je ľahké jednoznačne určiť. Niektoré pramene hovoria o podávaní nádobky "napreskáčku", inde sa dočítame o smere hodinových ručičiek. Poradie odovzdávania sa ale nemá meniť.

Zásadné je, že všetci používajú jednu spoločnú kalabasu a jednu bombillu. Podobne ako pri fajčení vodnej fajky je tým umocňovaný pocit spolupatričnosti.

Kto už v rituáli pokračovať nechce, vráti vyprázdnenú kalabasu cebadorovi s poďakovaním. Keď za Yerba maté poďakuje posledný účastník, je ceremónia u konca. Kalabasu možno doplniť vodou 10-20 krát.

Lístky, ktoré zostanú po rituáli v kalabase, by mali byť obetované Matke zemi, teda roztrúsené na poli alebo záhradke prípadne spálené.

Vyhnite sa trapasom

Ak vás niekto na spoločné posedenie pri Yerba maté pozve, buďte pripravení. Tu je pár tipov, čo robiť alebo nerobiť.

  • Neuškŕňajte sa nad spoločnou nádobkou a slamkou. Ich zdieľaním potvrdzujete priateľstvo a istú intimitu, ktorú s ostatnými ctíte.
  • Nevracajte kalabasu poloprázdnu. Pre rituál je zásadné vypiť maté až do dna.
  • Neostýchajte sa sŕkať. Pitie nápoja cez bombillu so sebou zákonite chrapľavé zvuky nesie. Tie k ceremoniálu absolútne patria a nie je dôvod sa za ne hanbiť.
  • Nemiešajte Yerba maté v kalabase. Ak sa náhodou bombilla upchá, čo sa stáva, vráťte ju cebadorovi.
  • Yerba maté necukrujte ani nečakajte, až sa schladí. Ako nápoj obdržíte, tak ho pite.
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »