

Prečo tovar od nás?
- Doprava zadarmo od 40 €
- Spokojných zákazníkov
- Dodanie do 48 hodín
Ukotvite svoju vitalitu aj vášeň

Povzbudí libido, zvýší plodnosť
Poliehavá rastlina máva maximálne 60 centimetrov, eliptické listy a žlté, päťpočetné kvet, stonky sú husto ochlpené. O čo úspornejšie sa ukazuje na povrchu, o to rozvetvenejší je pod zemou. Kotvičník zemný (Tribulus terrestris) totiž zarastá miesta suché a nehostinné, ako sú stepi, piesky a polopúšte. Jeho korene teda musia byť dlhé, husté a jemné, aby pochytali čo najviac vlahy. Keď už sme pri rozšírení, potom dodajme, že kotvičník zemný je doma zrejme v Japonsku, Číne či na Srí Lanke. Dnes ale rastie v Ázii, Austrálii, Afrike, Amerike aj Európe. Obýva teplý, mierny pás a tropické oblasti. Ide o bylinu invazívnu, obývajúcu ako jedna z prvých pôdy chudobné na živiny. A darí sa jej to náramne. Napríklad na juhu Austrálie ku kotvičníku pristupujú už ako k burine.
Najväčšiu popularitu si kotvičník a z neho vyrobené preparáty získava vďaka protodioscínu - látke, ktorá spôsobuje zvýšenie sexuálnej aktivity a toku krvi do pohlavných orgánov. Údajne asi 30 percent žien a 15 percent mužov trpí poruchou hypoxickej sexuálnej túžby, čo môže súvisieť so súčasným životným štýlom väčšiny populácie vyspelých krajín. Niekoľko štúdií sledujúcich zmeny v živote týchto osôb pri pravidelnej a dlhodobej konzumácii kotvičníka preukázalo jeho pozitívny vplyv na libido a uspokojenie zo sexu.
Vedci urobili tiež klinické štúdie zamerané na mužskú neplodnosť. Jeden záver potvrdil zlepšenie kvality spermií po 60dňovom užívaní kotvičníka, ďalší hovoria zároveň o vyššom počte spermií u mužov, ktorí kotvičník konzumovali po dobu 12 týždňov. Časopis Cryobiology v roku 2017 publikoval správu, že vo výskume založenom na kritériách Svetovej zdravotníckej organizácie boli preukázané ochranné účinky kotvičníka zlepšujúce pohyblivosť a životaschopnosť ľudských spermií, čo môže byť spôsobené jeho antioxidačnými vlastnosťami. Citujme: "Tribulus terrestris môže byť použitý ako bezpečná terapeutická alternatíva k súčasným modalitám pre liečbu dysfunkcie motility u mužov". Vplyv na ženskú plodnosť doteraz študovaný nebol.
Od močových ciest cez horúčku, šedivenie a nádory
Mimo vyššie uvedené účinky sa kotvičník zemný môže smelo chváliť napríklad schopnosťou zabraňovať tvorbe obličkových kameňov a predchádzať tak poškodeniu obličiek. Funguje tiež ako diuretikum. História ukazuje na indikáciu pri opuchoch a hromadení tekutín (edém) aj infekciách močového systému. Niektoré národy ho zase podávajú pri horúčkach všetkého druhu.
Bez zaujímavosti nie sú ani ďalšie popísané používania kotvičníka - k znižovaniu hladiny cukru v krvi na zmiernenie bolesti najmä v prípadoch artritídy a fyzického poranenia kĺbov aj kostí. Štúdie ďalej naznačujú schopnosť kotvičníka stimulovať melanocyty vo vlasových folikuloch a teda predchádzať šediveniu vlasov.
Experti samozrejme sledovali pôsobenie kotvičníka aj v prípade nádorových ochorení. Výsledky testovania na hlodavcoch sú povzbudivé - výskumy na úrovni buniek poukazujú na bunkovú smrť v nádorových bunkách pečene, prostaty a prsníka pri aplikácii výťažku z kotvičníka.
Športovci by mali byť pri výbere opatrní
Na silu kotvičníka mnohokrát vsádzajú nielen ľudia túžiaci založiť rodinu, ale aj športovci. Mužom s nízkou hladinou testosterónu by ju mohol totiž vedieť vyrovnať. Avšak dôkazy, že to tak skutočne je, sú zatiaľ slabé. Profesionálni Sportsmeni by mali byť pri užívaní kapsúl a extraktov založených na kotvičníku opatrní - často totiž bývajú kontaminované anabolickými steroidmi. Rast svalovej hmoty tak môže byť vykúpený nadbytkom niektorých sporných látok v tele.
Ako kotvičník k menu prišiel
Stretnutie s kotvičníkom zemným dokáže pekne zabolieť. Nízka, jednoročná bylina totiž plodí tvrdé plody s dvoma ostňami po stranách. Sú postrachom bosochodcov, cyklistov, ale aj zvierat. Plody pripomínajú hlavu kozy alebo býka a na jeho rohy nechce šliapnuť nikto. Niet teda divu, že si vykoledoval mnoho miestnych ľudových názvov - od kozej hlavy cez diablov tŕň až po diabolské riasy.
Grécke slovo τρίβολος, z ktorého je meno odvodené, znamená niečo ako vodný gaštan. V latinčine znie tribulus, čo pôvodne odkazovalo ku "špicatej zbrani". Nie je bez zaujímavosti, že v Tanzánii a Zaire boli plody kotvičníka skutočne používané v zbraniach slúžiacich k usmrteniu obete. Stačilo ich pomazať šťavou z bobúľ kríka rodu Acokanthera s toxickým účinkom pre srdce. V medicíne Siddha je kotvičník známy ako tamil alebo nerunjil, ajurvéda ho označuje podľa semien za "kopyto kravy" - gokshura, pretože malé tŕne často kravám na pastve uviazli v kopytách. Kašmírčina ho nazýva Mitsero kaend, čínska medicína potom bai ji li.
Čaj vždy čerstvý
Na udržanie či posilnenie vitality je najvhodnejšie použiť sušenú bylinu, bez pridaných látok. Stačí zaliať 1 čajovú lyžičku kotvičníka asi 2,5 deci vody s teplotou 100 °C a nechať 15 minút lúhovať. Takto pripravený nápoj popíjajte 2 až 4-krát za deň, vždy čerstvý.