Varené víno - ovocný čaj
Na zdravie a nech hreje! Varené víno patrí k zime rovnako ako premrznuté dlane a červené tváre. Chuť perníkov, pomarančov a korenia si vybaví každý, kto ho niekedy popíjal. Najlepšie je dať si ho na horách, po prechádzke v parku alebo pri vianočnom zraze s kamarátmi na námestí. Teraz si môžete populárny zvarák dopriať, kedykoľvek sa vám zachce. Jeho čajová varianta rozhodne stojí za ochutnanie.
Zloženie
Kúsky jablka, Ibištek, Pomarančová kôra 10%, Šípkové šupky, , Ružové korenie, Kúsky ceylonskej škorice, Pomarančový granulát 1%, Kúsky pomaranča, Aróma prírodnáNálev a chuť čaju
Ovocný čaj Varené víno má tmavo červenú farbu a vonia po korení aj ovocí. V chuti rozpoznáte ako šťavnaté pomaranče, tak sladké mandle a jabĺčka, nechýba ani pieporná stopa korenia.
Čaj môžete dochutiť medom alebo cukrom, najlepšie chutí horúci.
Pôvod čaju
Tradičné varené víno, to je samozrejme červené víno a škorica, jablká, pomaranče. Každý má svoj originálny a najlepší rodinný recept, my ku všetkým variantom zvárača pridávame ešte jednu - čajovú. Bez alkoholu, zato plnú vitamínov a úplne skvelú. Toto varené víno môžete pokojne prichystať školákom, vodičom, seniorom, môžete ho popíjať pri práci, vziať v termoske na bežky alebo prechádzku zasneženým mestom.
Ingrediencie, z ktorých sme ovocný čaj Varené víno namiešali, pochádzajú od preverených dodávateľov. Sú v špičkovej kvalite, boli zozbierané, vyrobené a skladované s ohľadom na zachovanie všetkých senzorických vlastností aj prítomnosť prospešných látok. Za pozornosť stojí určite každá zo zložiek, podľa nás by sa čaj Varené víno ale rozhodne nezaobišiel bez ibišteka, šípok a škorice. Niečo si o nich povedzme.
Ibištek (https://www.manutea.cz/karkade-atraktivni-napoj-s-interesantnimi-ucinky-x31846), ako ho nájdeme v čaji, to nie sú celé kvety ibišteka sudánskeho (Hibiscus sabdariffa), ale len jeho sušené dužinaté červené kalichy. Majú kyslú chuť a obsahujú flavonoidy, quercetín, cyanín, vitamín C, vitamíny skupiny B a ďalšie dôležité zložky, vďaka ktorým ich konzumácia pomáha napríklad udržať správnu funkciu nervovej či vylučovacej sústavy a prospieva prirodzenému stavu ciev a imunity. Nálev z kalichov ibišteka sudánskeho je populárny v Egypte, Senegale či Paname, a to ako nápoj tíšiaci smäd a pomáhajúci pri rade telesných aj duševných ťažkostí.
Plody ruže šípkovej (Fructus cynosbati) patria k cenným zdrojom vitamínu C a preto je ich konzumácia odporúčaná predovšetkým počas chladnejšej časti roka. Okrem toho sú šípky bohaté aj na vitamíny A, K a vitamíny radu B. Popíjanie šípkového čaju má pozitívny vplyv na normálnu funkciu imunitného systému, krvotvorby, činnosť čriev a podobne.
A konečne škorica, verná súputnica všetkých potravín a nápojov, ktoré prehrievajú a podieľajú sa na prirodzenej hladine cukru v krvi, normálnej funkcii srdca a ciev alebo imunity. Vďaka cinnamaldehydu si môžeme dopriať typickú škoricovú chuť a užívať jej vôňu. Nie je bez zaujímavosti, že táto látka má zároveň fungicídne a insekticídne účinky. Pravá škorica pochádza zo stromu škoricovník cejlónsky (Cinnamomum zeylanicum) – ide o jeho kôru, ktorej kraje sa počas sušenia na slnku stáčajú dovnútra. Preto škorica vyzerá ako „dvojitá trubička“.
Ukážka balenia čaju
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.
Príprava čaju
100 °C | 8-10 minút | 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl |
Návod na prípravu
- Ovocný čaj Varené víno zalejte vodou s teplotou 100 ºC v pomere 1 čajová lyžička na 1,5-2 dl.
- Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
- Doba lúhovania je 8-10 minút (prikrytá šálka), potom preceďte.