

CUTI CUTI - bylina
Indiáni. Prales. Byliny. Viac vedieť nepotrebujete. Tradičná juhoamerická medicína je postavená na účinkoch bylín pokrývajúcich andské rokliny a osídľujúcich najhlubšie pralesy. Jednou z nich je Cuti Cuti, divoká papraď, ktorej popularita strmo rastie. V čaji z Cuti Cuti je totiž schovaná očistná sila. Pomáha tisíce rokov ženám aj mužom. Aby boli silní a ľahšie prekonávali nástrahy, ktoré život prináša.
Zloženie
Cuti Cuti 100%Nálev a chuť čaju
Bylina Cuti Cuti je chuťou aj vôňou nevýrazná, čo je výhoda v prípade, že ste zvyknutí nápoje dochucovať, alebo z bylín vytvárať vlastné originálne zmesi. Vyskúšajte to aj ono.
Pôvod čaju
Vyrástla na najnižšom poschodí dažďového pralesa, na mieste vlhkom a tienistom. Nie je teda divu, že ide o rastlinku drobnú, nenápadnú a krehkú. Presne také totiž paprade zvyčajne bývajú. Tá, ktorú prezývame Cuti Cuti, a jej botanický názov je Asplenium lunulatum, pochádza z juhoamerických tropických lesov. Dostalo sa jej taktiež mnohých ďalších pomenovaní, napríklad kumu-kumu, raqui-raqui alebo sano-sano. Slovensky je to slezinník, jeden zo 700 druhov papradí rozšírených po celom svete.
Táto Cuti Cuti je ale úplne iná ako všetky ostatné. Má vzpriamený podzemok, listy dlhé 3-8 centimetrov, hore zelené, dole hnedé. Celá rastlinka vyzerá ako malý krík. Hoci sú jej domovom juhovýchodné svahy Ánd, rozšírila sa taktiež v rade afrických zemí. Jej užívanie pri zdravotných ťažkostiach je však pripisované domorodým indiánom Ekvádora, Venezuely, Bolívie a Kolumbie. Práve tu sa v nadmorských výškach 250 – 1 900 metrov Cuti Cuti zvyčajne vyskytuje.
Za zmienku stojí taktiež fakt, že celý rod slezinníkovitých sa teší veľkej pozornosti bylinkárov a starovekých lekárov aj súčasných fytofarmakológov. Tieto paprade popisoval už napríklad antický lekár Pedanius Dioscorides a taktiež dnes sú podrobované vedeckým výskumom.
Špecialistov zaujímajú najmä obsahové látky, vďaka ktorým sa Cuti Cuti dostala do povedomia verejnosti túžiacej po duševnej aj telesnej pohode. Doposiaľ v byline objavili aminokyseliny, flavonoidy, triesloviny, stilbény, slizy či kyselinu p-kumaronovú a ďalšie.
Cuti Cuti sa zbiera ručným strihaním nadzemnej časti. Lístky a stonky je potrebné veľmi jemne vysušiť, nasekať na drobné kúsky a vytriediť. Pre potreby fytoterapie sú byliny pestované na plantážach, kde sú pod starostlivým dohľadom.
Sušenú bylinu je možné pripraviť ako odvar (viď náš Návod na prípravu) aj macerovaním. V tomto prípade sa dve lyžice Cuti Cuti zalejú 0,5 litrom studenej vody. Všetko je potrebné priviesť do varu a variť približne 5 minút. Odvar sa ponechá niekoľko hodín stáť (ideálne cez noc) a až potom scedí a popíja.
Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
|
|
|
Návod na prípravu
- Zalejte približne 1 čajovú lyžičku Cuti Cuti 1/2 litrom horúcej vody (o teplote 80 ⁰C).
- Nechajte lúhovať 10-15 minút, potom preceďte.
- V prípade potreby oslaďte medom.
- Nápoj popíjajte teplý, v množstve 1 hrnček až 3krát denne.




















Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru

Papierový filter M (balenie 100ks)

Sitko na byliny okrúhle ø 62mm
Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:

AJURVÉDSKA ZMES BYLÍN NA REGENERÁCIU

FLOR DE ARENA - bylina
