

MARALÍ KOREŇ (Rhaponticum carthamoides) - bylina
Na Sibíri ho spásajú jelene, ich lovci ho jedia na zahnanie únavy aj hladu. Maralí koreň pomáha od slabosti, posilňuje a prospieva pri rekonvalescencii. Trvalka, ktorá rastie na Sibíri a v Altaji, má botanické meno parcha liečivá. Vzhľadom pripomína bodliak a najviac účinných látok koncentruje práve do koreňa. Odporúča sa užívať ako čaj alebo tinktúra, ktorú si zo sušeného koreňa ľahko pripravíte.
Zloženie
Maralí koreň 100%Nálev a chuť byliny
Zemitá orientálna vôňa nálevu je sprevádzaná ľahkou horkosťou ukrytou za bylinnou chuťou.
Pôvod byliny
Na Sibír je cesta dlhá a príliš zaujímavostí z ríše flóry tam človek nečaká. A hľa, predsa len má táto nehostinná krajina čo ponúknuť. Parcha saflorovitá je totiž na území permafrostu ako doma. Jej latinské meno znie Rhaponticum carthamoides, ale u nás aj vo svete je známa ako maralí koreň. Aby toho nebolo málo, niekedy sa jej tiež hovorí ruská leuzea či leuzea rhapontica.
Či už ju pomenujete akokoľvek, vždy sa bude jednať o statnú liečivú bylinu vzhľadom pripomínajúcu bodliak. Môže dorásť až do výšky 180 cm. Jej kvety sú svetlo fialové a majú trubkovitý tvar. Koreň je krátky a drevnatejúci s veľmi podmanivou vôňou.
Netrvalo dlho a sušený nasekaný koreň si získal pre svoj prínos obľubu aj medzi ľuďmi. Veľmi populárne sú tinktúry a nálevy. Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky, avšak ako u väčšiny bylín aj tu ho nemožno odporučiť malým deťom a tehotným či dojčiacim ženám.
Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
|
|
|
Návod na prípravu
- Maralí koreň zalejte vodou s teplotou 100 °C v pomere 3 lyžice na 1l.
- Po zaliatí nechajte lúhovať 3 hodiny a potom preceďte.



















