Nová registrácia
Zabudli ste heslo?
0221 201 040 (Po-Pia 7-17 hod.)
0 Ks
0,00 €
Košik je prázdny. Poďme to napraviť!
Neplaťte poštovné! Pridajte 40,00 € a máte ho zadarmo.
 
40,00 €

Potrebujete poradiť?

Kontaktujte Petru!
0221 201 040
petra@manutea.sk

Prečo tovar od nás?

  • Doprava zadarmo od 40 €
  • Spokojných zákazníkov
  • Dodanie do 48 hodín

DTest

Heureka - ověřeno zákazníky

BIOČistiace čaje: Podporia zdravie, upokoja myseľ

6. 4. 2020 3 minúty čítanie
Že majú byliny veľkú moc, nie je treba pripomínať. Dôkazy nájdeme v starých herbároch aj v záveroch modernej fytoterapie. Jednou zo schopností, pre ktoré sa ich kúzla ani dnes nevzdávame, je takzvané čistenie. Nejde o to, spôsobiť "prievan v črevách", ale jemne podporiť správnu funkciu všetkých orgánov. A tým napomôcť prirodzenej schopnosti tela detoxikovať sa.

Čo vie naše telo samo

3 princípy detoxikácie

Poznatky o očiste tela vychádzajú z ajurvédy, pracovali s nimi staroveký lekár Hippokrates aj alchymista, astrológ a lekár Paracelsus (zakladateľ novodobého lekárstva). Na tisícročných skúsenostiach učencov aj liečiteľov boli definované tri princípy detoxikácie. Prvý zahŕňa odstránenie toxínov z tela a zabránenie ich ďalšiemu prijímaniu. Druhý odporúča využitie bylinných terapií, a to ako vnútorne, tak zvonka. A tretí princíp opisuje potrebu podporiť úsilie tela v prirodzenom zbavovaní sa škodlivín. Mantra zdravého životného štýlu teda znie: Rešpektujme prírodné pochody a procesy, podporujme ich a pracujme s nimi.

V oblasti bylín a ľudového liečiteľstva snáď nie je kontroverznejšej témy, ako celková očista organizmu. Zaručené tipy, ako zhodiť pár kíl, vrátiť sa do kondície, zlepšiť kvalitu pleti a zbaviť vnútorné orgány toxínov plnia stránky časopisov a webov takmer celoročne. A pritom detoxikácia by nemala byť nič iné ako "proces odstránenia alebo zneškodnenia toxickej látky", ako uvádza Wikipédia s tým, že "prebieha fyziologicky automaticky... cieľom je vylúčenie chemikálie".

Potvrdzuje to napokon aj záver Harvard Medical School: "Máme tendenciu zabúdať, že naše telo je vybavené vlastným detoxikačným systémom, ktorý zahŕňa... kožu, dýchací a imunitný systém, črevá, pečeň a obličky." Podčiarknuté a sčítané - zdravý človek by sa mal zamerať na udržanie svojho samočistiaceho systému. A to zdravou stravou, primeraným príjmom tekutín, pravidelným cvičením, dostatočným spánkom a odporúčanými lekárskymi prehliadkami.

Hovorme teda o očiste a spoľahnite sa nielen na vlastné ozdravné pochody, ktoré sa v tele odohrávajú, ale aj silu bylín, ktorá ich naštartuje a povzbudí. Nie je predsa náhoda, že po tisíce rokov zaraďujú ľudia na konci zimy takzvaný pôst. Zmena ročného obdobia, ale napríklad aj príprava na zvýšenú fyzickú či psychickú záťaž (máme na mysli napríklad blížiace sa pracovné vypätie, očakávané tehotenstvo, vrchol športovej sezóny) si žiadajú úpravu stravy, vyváženie pitného režimu, spánkovú hygienu a rad ďalších krokov. Nalaďte sa na nový rytmus.

Ako nám pomôžu bylinky

Medzi osvedčené byliny na prípravu čajov patria žihľava, zelený čaj, mätarooibos alebo pestrec. Každá z nich vie niečo špeciálne. V prípade žihľavy sa spoľahnite na pomoc pri urologických ťažkostiach, artritíde, anémii, menopauze a infekciách. Zelený čaj podporuje mozog, ničí baktérie v ústnej dutine, vyrovnáva hladinu cukru v krvi. Mäta upravuje trávenie, pomáha pri problémoch dýchania, posilňuje imunitu... A tak by sme mohli pokračovať na ďalších desiatkach riadkov.

Vyvážené kombinácie s vyladenými chuťami ponúkajú bylinné čajové zmesi. Niekoľko sme namiešali tak, aby prospeli orgánom starajúcim sa o očistu. Teda predovšetkým pečeni, obličkám, slezine, črevám. Práve ony filtrujú krv a zbavujú ju cudzorodých látok, ktoré odvádzajú z tela von. Teda čistia, ak chcete detoxikujú.

Za pozornosť stojí napríklad sviežo mätový Pravý čas na detox s BIO Senchou bez kofeínu. Druhým, zákazníkmi obľúbeným, pomocníkom je Prírodná bylinná zmes detoxikačná kombinujúca zelené čaje, zelený rooibos, Yerba Mate, citrónovú trávu. Citrónová chuť a povzbudzujúce schopnosti Mate sa osvedčia pri akejkoľvek príležitosti. A do tretice môžeme odporučiť po slivkách lahodné Yerba Mate detox. Medovka, pestrec a Mate vás postavia na nohy.

Keď rozum zlyháva

Na záver snáď len krátka zmienka o prípadoch, v ktorých zdravý rozum prevalcuje vidina rýchleho zisku. Mnohé spôsoby "detoxikácie" možno považovať za nebezpečné (agresívne diéty, črevné sprchy, zaradenie benzoan sulfátu do stravy), niektoré za zanedbateľne účinné (zázračné tabletky, krémy na chodidlá). Pre niektoré celebrity, ako napríklad Gwyneth Paltrow či Oprah Winfrey, sa stal detox veľkým biznisom. Slovom "toxíny" sa pritom doslova zaklínajú. Enzard Ernst, emeritný profesor anglickej Exeter University sa v denníku The Guardian vyjadril, že tento spôsob detoxikácie je "... akýsi kľúč k tomu, čo by sme mali všetci radi - jednoduchý prostriedok, ktorý nás oslobodí od našich hriechov."

Kto však vidí ďalej než na špičku vlastného nosa, tomu dôjde, že rýchlo a zaručene funguje v živote máločo. Lepšie, než prepadnúť módnym trendom, je siahnuť po osvedčenej prírode. Bylinné čaje neobsahujú farbivá, plnidlá ani iné látky zvyšujúce ich atraktivitu. Sú skvelé práve preto, že sú bez pozlátka. Skrátka také, aké ich vyrobila samotná príroda.

Vybrané zdroje:

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/dec/05/detox-myth-health-diet-science-ignorance

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Novinky Vám zašleme len 1x za 14 dní.
Prihlásením do akcií, noviniek a zaujímavostí súhlasíte sa spracovaním osobných údajov..

  Doprava zadarmo od 40 € | Zľava na prvý nákup »