

MALINOVNÍK LIST - bylina
Hovorí sa mu Malenka alebo malinčie, najčastejšie ale malinovník alebo malina. V obľube ho majú najmä ľudia so žalúdočnými a črevnými ťažkosťami, zvyčajne nechýba v domácnostiach žien chystajúcich sa k pôrodu. Malinovníkové lístie obsahuje okrem vitamínov C, A a E tiež minerálne látky a triesloviny.
Zloženie
Listy maliníka 100%Nálev a chuť byliny
Horkosť listov sa tu snúbi so sladkosťou. Nálev očarujúcej jantárovej farby Vás príjemne prekvapí vôňou a chuťou lahodných malín.
Pôvod byliny
Ostružina maliníková alebo tiež maliníkový ker (latinsky Rubus idaeus) sa so svojimi šlahúňovitými vetvami drží zásady "ani kúsok nazmar".Sladké súplodie, ktorého typickú farbu mu podľa legendy dala Diova pestúnka, keď sa pichla o tŕň maliníku, poznáme asi všetci. Málokto ale vie, že si na ňom pochutnávali už naši pravekí predkovia, hoci sa jednalo o divokú variantu malín. V stredoveku potom šťava z plodov slúžila ako farbivo v maliarstve.
Niektorí obyvatelia Filipín dodnes veria, že zapletené prúty kríka vyháňajú zlých duchov z ich obydlia. V Nemecku pre zmenu zväzok vetví priviazaný na telo koňa skrotí aj toho najspornejšieho žrebca.
A listy? Na ne nedali dopustiť ženy indiánskeho kmeňa Cherokee, ani európske či ázijské babky bylinkárky. Dochovaná chvála znie naprieč kontinentmi a nájdete ju nielen v gréckych bájach, rímskych lekárskych spisoch, ale aj v čínskom ľudovom liečiteľstve.
Plané maliníkové kríky ovládli celú Európu, niektoré časti Ázie a cez Beringov prieliv sa dostali až do Severnej Ameriky. Je teda prekvapujúce, že ku šľachteniu jednotlivých odrôd došlo až okolo roku 1600, a to na území Veľkej Británie a Francúzska. Škótsko bolo po dlhú dobu pre maliny krajínou zasľúbenou. V päťdesiatych rokoch minulého storočia dokonca medzi Škótskom a Londýnom jazdil tzv. Malinový špeciál, vlak dovážajúci pravidelné zásoby týchto dobrôt.
Hoci samotné listy asi nikdy nedosiahnu popularity šťavnatých malín, určite sa na ne nesmieme pozerať cez prsty. Zbierajú sa na jar, skôr než sa plne rozvinú kvety. Vďaka tomu si v sebe udržia všetky užitočné látky. Nálev z nich nielenže pomáha, ale narozdiel od mnohých "listových" výluhov ten maliníkový aj veľmi príjemne chutí a možno ho piť dlhodobo. A hlavne - môžu ho piť úplne všetci (iba nastávajúce mamičky musia počkať až do ukončeného 35. týždňa tehotenstva).
Ukážka balenia bylín
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter bylín. Byliny sú vždy v balení hermeticky uzavreté, aby odolávali vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci sú byliny mimoriadne náchylné a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu byliny a jej nálevu.
Príprava čaju
|
|
|
Návod na prípravu
- Bylinu zalejte vriacou vodou 100 ° C v pomere 2 čajové lyžičky na 250 ml.
- Na prípravu čaju v kanvici pridajte 1 lyžičku navyše.
- Doba lúhovania 15 minút (prikrytá šálka), potom preceďte.

























Najpredávanejšie príslušenstvo k tomuto tovaru
Hľadáte inšpiráciu? Ostatní kúpili napríklad aj toto:

DETSKÝ SEN PRÍRODNÝ - ovocný čaj

JEMNÁ MALINA - ovocný čaj
