YERBA MATE S GRANÁTOVÝM JABLKOM
Keď na vás príde únava, keď budete chcieť povzbudiť fantáziu, keď sa dostaví chuť vybieliť chladničku - uvarte si Maté. V tejto zmesi sme ho vyladili ibištekom, cviklou a grantovými jablkami, aby vám chutilo a zároveň dodalo energiu dokončiť pri práci problémy, vybehnúť na kopec za domom alebo poskladať s deťmi tú najvyššiu pyramídu. Vaša šálka čaju bylinne ovocnej chuti vás nenechá na holičkách.
Zloženie
Kúsky jablka, Yerba Mate 20%, Sladké ostružinové listy, Kvet ibišteka, Aróma prírodná, Šupky granátového jablka 6%, Červená repa, Kvet nechtíka lekárskeho, Semienka granátového jablka 1%,Nálev a chuť čaju
Čaj Yerba Maté s granátovým jablkom kombinuje zemitosť a dymovosť Yerba Maté so sviežosťou, šťavnatosťou a sladkosťou jabĺk, červenej repy, ibišteka a granátových jabĺk. Celkovo pôsobí veľmi harmonicky. Nálev má vďaka ibišteku červenú farbu.
Pôvod čaju
V Čile, Brazílii, Argentíne, Uruguaji aj Paraguaji je Yerba Maté jednou z najznámejších rastlín. Dôvod je zrejmý - už od dôb dávnych indiánov využívajú tamojší obyvatelia lístky cezmíny paraguajskej k povzbudeniu, zníženiu chuti do jedla a liečbe mnohých neduhov.
Cezmína pagaguajská (Ilex paraguariensis) je vždyzelený strom bežne dosahujúci výšku okolo 20 metrov. Rastie obvykle vo vlhkom prostredí, má tuhé, vajcovité, po okrajoch vrúbkované lístky. Práve ich schopnosti zaujali indiánov kmeňa Guarani natoľko, že sa ako prvý chopili pestovania Cezmín na účely zberu a spracovania listov. To samo o sebe stojí za zmienku: zo stromov sa zberajú listy s celými vetvičkami. Robotníci ich natlačia do vriec a nechávajú prirodzene fermentovať. Keď je proces dokončený, je potrebné úrodu krátko zahriať a potom usušiť. Až nakoniec prichádza na rad hrubé mletie. Materiál potom znovu putuje do jutových vriec, v ktorých zostáva 1-2 roky. Pri stabilnej teplote Yerba Maté pomaly dozrieva. Nakoniec sa musí znovu pomlieť, vytriediť a zabaliť.
Granátové jablká vyrastajú na stromoch menšieho vzrastu, ktoré sú doma najmä v okolí Stredozemného mora. Marhaníky granátové (Punica granatum) sú známe už od staroveku, granátové jablká sa objavujú aj v Biblii. Je teda zrejmé, že granát čoby výbušnina získal meno po červených sladkých plodoch, ktoré tvarom aj veľkosťou môže pripomínať.
Granátové jablká sú bobule veľkosti okolo 12 centimetrov, s hrubou a tvrdou šupkou, ktorá ukrýva mnoho semien v sladkom rôsole. Práve kvôli semenám a šťave uvoľňujúcej sa pri ich lisovaní, vyhľadávajú granátové jablká ľudia na celom svete. Jednak sú veľmi chutné a nachádzajú uplatnenie pri príprave množstva pokrmov a pochutín, navyše sú zdrojom vitamínu A aj vitamínov skupiny B, prospešných aminokyselín a minerálnych látok (železo, horčík, vápnik, draslík, sodík...).
Ukážka balenia čaju
Pevný alumíniový obal so zipsom, ktorý umožní po otvorení opakovateľné uzatváranie. Kvalitné balenie, ktoré zachováva charakter čaju. Čaj je vždy v balení hermeticky uzavretý, aby odolával vlhkosti, svetlu a cudzím pachom. Na tieto tri veci je čaj mimoriadne náchylný a majú veľký vplyv na výslednú kvalitu nápoja.
Príprava čaju
70-80 °C | 3-5 minút | 1-2 čajové lyžičky na 200 ml |
Návod na prípravu
- 1-2 lyžičky Mate nasypte do šálky (200 ml) a zalejte 70-80 °C horúcou vodou.
- Nechajte max. 3-5 minút lúhovať a potom sceďte. Čím dlhšie ho necháte lúhovať, tým je nálev povzbudivejší.
- Z rovnakej dávky je možno pripraviť ešte ďalšie nálevy.